Koronavir má téměř 100 tisíc zdravotníků, možná dvojnásobek

Ilustrační fotografie, FOTO: pixabay

Koronavirem se ve světě nakazilo nejméně 90 tisíc zdravotníků, jejich skutečný počet by ale mohl být více než 200 tisíc. Uvedla to Mezinárodní rada zdravotních sester (ICN). Ze světa přitom nadále přicházejí zprávy o nedostatku ochranného vybavení pro zdravotnický personál, připomíná sdružení.

Podle ICN dosud zemřelo nejméně 260 zdravotních sestřiček s nemocí covid-19, přičemž ještě před měsícem to bylo 100, uvedlo sdružení sídlící v Ženevě. Počet nakažených mezi těmito pracovníky ve zdravotní péči pak vzrostl z 23 tisíc na více než 90 tisíc. Toto číslo však nevypovídá o skutečném stavu, protože nezahrnuje informace ze všech zemí, řekl agentuře Reuters šéf sdružení Howard Catton.

Odhad 90 tisíc je založen na informacích ze 30 zemí – od jejich sdružení ošetřujícího personálu, z vládních statistik a z médií. Jestliže je na světě dohromady více než 3,5 milionu nakažených a průměrný podíl infikovaných mezi zdravotníky je šest procent, jak ICN odhaduje, mohl by skutečný počet nakažených mezi ošetřujícími pracovníky ve zdravotnictví celosvětově přesahovat 200 tisíc, poznamenal Catton.