Koronavir skolil vládu v Kosovu

Kosovští poslanci ve středu večer vyslovili nedůvěru vládě premiéra Albina Kurtiho a vyvolali politickou krizi v době, kdy se v zemi šíří koronavirus. Na pozadí pádu vlády stojí spor koaličních partnerů ohledně strategie boje proti nákaze, napsala agentura DPA.

Proti vládě ve 120členném parlamentu zvedlo ruku 82 poslanců. Hlasování inicioval Demokratický svaz Kosova (LDK). Kurtiho kabinet byl u moci méně než dva měsíce a LDK v něm byl menším koaličním partnerem hnutí Sebeurčení. Kurti před několika dny odvolal ministra vnitra Agima Veliua, který požadoval, aby byl kvůli šíření koronaviru v zemi vyhlášen stav nouze. S tím premiér nesouhlasil. V Kosovu je podle DPA evidováno 63 nakažených, jeden člověk na nemoc COVID-19 zemřel.

Konflikt kvůli řešení krize kolem koronaviru byl poslední z řady sporů, které spolu koaliční partneři vedli už dříve. Po parlamentních volbách z loňského října Kurti se šéfem LDK Isou Mustafou vyjednával čtyři měsíce, než se mu podařilo sestavit vládu. Dlouho tomu bránily tahanice o rozdělení nejvyšších státních postů.

Podle kosovské ústavy má nyní Sebeurčení coby nejsilnější strana v parlamentu 15 dní na to, aby nominovala nového premiéra. Podle agentury Reuters není jasné, jak se situace v nejmladší evropské zemi bude dále vyvíjet, protože uspořádat případné předčasné volby není kvůli šíření koronaviru v současnosti možné.