Koronavirus se dál šíří, řada evropských zemí hlásí rekordy

Foto pixabay

V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených novým koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku epidemie hlásí Francie, Itálie, Nizozemsko, Rakousko, Maďarsko či Slovensko. Pozitivní testy vyšly i některým politikům, včetně polského prezidenta či bulharského premiéra. Mnohde se zpřísňují opatření, třeba Španělsko schválilo na dva týdny nouzový stav, v Itálii se od pondělí budou muset bary a restaurace zavírat už v 18:00. Proti restrikcím se demonstrovalo v Římě, Varšavě nebo v Berlíně.

Víkend se v mnoha evropských zemích nesl ve znamení nejvyšších denních přírůstků od začátku epidemie. Francie dnes oznámila přes 52.000 nových případů, Itálie přes 21.000. V Nizozemsku poprvé zaznamenali více než 10.000 nakažených za den a vysokou denní bilanci oznámila i Británie, kde testy nákazu odhalily u téměř 20.000 lidí.

V Německu je v přepočtu na obyvatele epidemická situace lepší než ve většině evropských zemí, i tam ale počty infikovaných rostou. V sobotu hlásilo Německo rekordních přes 14.000 případů.

Španělská vláda dnes kvůli rostoucímu počtu nakažených schválila nouzový stav. Platit začíná dnes a trvat má dva týdny. V celé zemi vyjma Kanárských ostrovů kabinet zavedl noční zákaz vycházení a shromažďování omezil na šest osob s výjimkou pro členy domácnosti.

V Itálii budou přísnější opatření platit od pondělí. Bary a restaurace budou muset zavřít v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Kromě toho musí nejméně 75 procent gymnazistů přejít na distanční výuku.

Kvůli epidemické situaci na severu Itálie se v pondělí zavře italsko-slovinská hranice. I ve Slovinsku přitom počet nakažených roste stejně jako v dalších zemích bývalé Jugoslávie, Rumunsku či Bulharsku.

Hranice tří tisíc potvrzených případů překonaly o víkendu poprvé tři středoevropské země: Rakousko, Maďarsko a Slovensko. Na rostoucí počet nakažených země reagovaly už dříve zpřísněním opatření: Rakousko omezilo shromažďování, Slovensko volný pohyb lidí. Ve čtyřech okresech na severu a východě Slovenska se o víkendu plošně testovalo.

Počet infikovaných výrazně roste i v Polsku, kde se dál zpřísnila opatření. Virem se nakazil i prezident Andrzej Duda, není ale jediným evropským politikem, který ohlásil pozitivní test. Virem se nakazil také bulharský premiér Bojko Borisov. Už v pátek vyšel pozitivní test i slovinskému ministrovi zahraničí Anžemu Logarovi. Kvůli setkání s ním se dobrovolně odebrali do karantény běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská a ministři zahraničí Litvy, Lotyšska a Estonska.

Ne všichni Evropané se zaváděním opatření proti koronaviru souhlasí. V Římě se střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií, už v pátek museli zasahovat policisté proti demonstrantům v Neapoli. Proti opatřením se v sobotu demonstrovalo i ve Varšavě a v Londýně, dnes odpůrci restrikcí vyšli do ulic v Berlíně.

Koronavirus se dál šíří i ve zbytku světa. Spojené státy registrují už přes 224.000 mrtvých s covidem-19 a více než 8,5 milionu nakažených. Podle modelu Washingtonské univerzity by nemoci mohlo do února v USA podlehnout více než půl milionu lidí, pokud nezačnou téměř všichni Američané důsledně nosit roušky.

Pandemie je v USA také jedním z hlavním témat nadcházejících prezidentských voleb. Demokratický kandidát Joe Biden dnes prezidenta Donalda Trumpa obvinil, že před pandemií kapituloval. Biden to prohlásil v reakci na výrok personálního šéfa Bílého domu Marka Meadowse, podle kterého nebude Trumpova administrativa šíření koronaviru kontrolovat, neboť řešení krize stejně přinese až vakcína.

Nakažených přibývá i v Latinské Americe. V Kolumbii se počet zjištěných infekcí dostal přes milion.

Česká republika nyní patří spolu s Belgií k nejhůře zasaženým zemím v Evropě. Virem SARS-CoV-2 se v Česku od začátku epidemie nakazilo už přes čtvrt milionu lidí. S covidem-19 jich zemřely více než dva tisíce. Maďarsko, Rakousko či Nizozemsko oznámilo, že Česku pomohou a zašlou mu plicní ventilátory. Už v sobotu dorazila zásilka 30 ventilátorů, které z krizových zdravotnických zásob uvolnila Evropská komise.

ČTK