Koronavirus zasahuje i zdravotníky, první obětí je sestra z Thomayerovy nemocnice

Foto: Depositphotos

Jednou z nejohroženějších skupin v souvislosti s nákazou novým typem koronaviru jsou i lékaři a zdravotníci. Nákaza se v uplynulých týdnech prokázala už u desítek z nich, a to v několika krajích. Větší množství nakažených zdravotníků zaznamenaly například Nemocnice Prostějov, chebská nemocnice či pražská Thomayerova nemocnice. Seznam Zprávy v neděli uvedl, že jedna ze sester z Thomayerovy nemocnice zemřela.

Výběr nakažených zdravotníků z uplynulých týdnů:

5. března – Patrně první známý případ koronaviru u zdravotníka. Jednalo se o praktického lékaře z Prahy, který se vrátil ze severní Itálie.

13. března – Nemocnice ve Frýdku-Místku na několik dnů ukončila provoz gynekologicko-porodního oddělení. Důvodem byla nakažená zdravotnice z tohoto oddělení. Jednalo se o komunitní nákazu.

14. března – Nákaza byla oznámena u lékaře urgentního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci, který se vrátil z Řecka. Onemocnění bylo stejný den zjištěno u lékaře z nemocnice v Břeclavi, kde postupně přibyli další pozitivně testovaní – lékař a dvě zdravotní sestry.

15. března – Koronavirem se nakazila lékařka z polikliniky ve Strakonicích. Zařízení se po několika dnech opět otevřelo.

19. března – Oznámeno, že pozitivní test měly lékařka na chirurgii Vsetínské nemocnice a lékárnice Kroměřížské nemocnice. Další lékař s nákazou se poté objevil na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm.

20. března – Do prostějovské nemocnice a později do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně byl převezen ve vážném stavu nakažený zubař z Uničova na Olomoucku.

21. března – V Thomayerově nemocnici v Praze-Krči se nákaza potvrdila u čtyř zdravotních sester. Dvě se nakazily od pacienta, dvě pracovaly na oddělení následné péče (jedna ze sester v neděli zemřela).

– Koronavirem se nakazila lékařka z gynekologicko-porodnického oddělení kolínské nemocnice.

23. března – Na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov byla potvrzena nákaza u několika zdravotníků (26. března se jejich počet zvýšil na šest). Jde o personál, který přišel do kontaktu s lékařem, u něhož byl pozitivní test potvrzen již dříve.

24. března – První nakažené mezi personálem zaznamenala pražská Nemocnice na Bulovce, jednalo se o lékaře z ortopedie a zdravotní sestru z neurologie, kteří jsou manželé.

26. března – Koronavirem se nakazil primář neurologie Uherskohradišťské nemocnice. Nákaza byla také oznámena u lékaře českokrumlovské nemocnice, druhého nakaženého zdravotníka měla i nemocnice v Novém Městě na Moravě.

29. března – Mezi nakaženými přibyl lékař brněnské Nemocnice Milosrdných bratří. Onemocnění CODVID-19 se potvrdilo také u pěti zaměstnanců chebské nemocnice.

ČTK