Kouření ve veřejných prostorách omezuje většina zemí v Evropě

Kouření. Zdroj: Pixabay

Výběr omezení a zákazů kouření v Evropě k zákazu kouření v rakouských restauracích, který začne platit 1. listopadu:

Země, kde platí úplný zákaz (řazeno abecedně):

==============================================

ALBÁNIE – Od května 2007 je v zemi zakázáno kouření ve veřejných prostorách, zakázána je i reklama na tabákové výrobky. Od roku 2013 se nesmí kouřit ve všech restauracích i barech. Zákon však není příliš dodržován.

BELGIE – Od ledna 2006 zakázala kouření na pracovištích, v restauracích a barech, částečné výjimky byly zrušeny v roce 2011.

BULHARSKO – Úplný zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací, barů i pracovišť, platí od července 2012.

BRITÁNIE – Od roku 2007 platí zákaz kouření ve veřejných uzavřených prostorách v Anglii (výjimku zde tvoří soukromé kluby), Walesu i Severním Irsku; ve Skotsku podobný zákaz platí již od března 2006.

ČERNÁ HORA – Kouření je zakázáno ve veřejných prostorách, včetně barů, restaurací a kin.

ČR – Od 31. května 2017 platí v zemi absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Loni v dubnu provedl Ústavní soud v protikuřáckém zákoně dílčí škrty. A loni v květnu zamítla Sněmovna poslanecký návrh, který měl provozovatelům umožnit vybudování oddělených kuřáren.

FRANCIE – Od února 2007 platí zákaz kouření ve veřejných prostorách a na pracovištích; od ledna 2008 se nesmí kouřit ani v restauracích a barech, kromě alespoň částečně otevřených teras.

IRSKO – Jako první v Evropě zakázalo od března 2004 kouření ve všech veřejných prostorách, včetně barů a restaurací.

ISLAND – Od června 2007 je zakázáno kouření ve všech veřejných prostorách, včetně restaurací a barů.

KYPR – Od ledna 2010 platí zákaz kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a barů, kde se smí kouřit jen na zahrádkách.

LITVA – Od ledna 2007 platí zákon zakazující kouření na všech veřejných místech, včetně barů, restaurací či diskoték.

LOTYŠSKO – Kouření v restauracích i barech je zakázáno od května 2010.

MAĎARSKO – Zakazuje kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a klubů; platí od ledna 2012.

MONAKO – Od listopadu 2008 je zakázáno kouření ve všech veřejných místech včetně barů a restaurací.

NIZOZEMSKO – Od července 2008 platil v Nizozemsku zákaz kouření v restauracích a barech, po dvou letech byl zmírněn na kouření v menších barech. Ale loni v únoru soud v Haagu zakázal kouření ve všech barech i restauracích.

NORSKO – Jako druhá země Evropy po Irsku zakázala v červnu 2004 kouření i v restauracích a barech.

RAKOUSKO – Kouření bylo zakázáno na veřejných místech včetně barů a restaurací od ledna 2009. Menší podniky do 50 metrů čtverečních se dosud mohly rozhodnout, zda budou kuřácké, nebo nekuřácké. Větší podniky musí mít oddělenou kuřáckou část. Od 1. listopadu 2019 bude kouření zakázáno ve všech restauracích, barech, diskotékách a hospodách bez výjimky.

RUMUNSKO – Od prosince 2015 začal platit zákon, který zakázal kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, včetně zábavních podniků a v blízkosti dětských hřišť.

RUSKO – Země zakázala kouření na pracovištích, nádražích nebo dětských hřištích v červnu 2013, v restauracích a barech platí zákaz od června 2014.

ŘECKO – Od září 2010 platí úplný zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně barů. Řecko je státem s největším podílem kuřáků v Evropě a vymáhání dodržování zákona je zde slabé, takže některé bary a restaurace kouření tolerují.

SEVERNÍ MAKEDONIE – Od ledna 2005 začal platit zákaz kouření ve veřejných vnitřních prostorách.

ŠPANĚLSKO – Kouření je zakázáno od ledna 2011 ve všech uzavřených veřejných prostorách, tedy například v barech, restauracích a na diskotékách.

UKRAJINA – Zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách platí od prosince 2012.

Země umožňující výjimky:

========================

ANDORRA – Kouření je zakázáno ve všech veřejných prostorách od roku 2012, existují výjimky pro bary a restaurace, které mohou mít speciální kuřácké místnosti.

BĚLORUSKO – Určitá omezení kouření platí ve veřejných prostorách a restauracích, například v hotelových prostorách je kouření povoleno.

BOSNA A HERCEGOVINA – Kouření je zakázáno ve veřejných prostorách od roku 2007. V uzavřených místnostech však k úplnému zákazu nedošlo.

DÁNSKO – Zákaz kouření ve veřejných prostorách začal platit v roce 2007, později se přidal zákaz kouření na nástupištích. Výjimku tvoří bary a kluby pod 40 metrů čtverečních rozlohy.

ESTONSKO – Od roku 2005 je zakázáno kouření ve veřejných uzavřených prostorách, na restaurace a bary byl zákaz rozšířen v roce 2007, ovšem umožňuje oddělené kuřácké místnosti. Kouření je zakázáno také ve vězeních.

FINSKO – Zákaz kouření platí v restauracích, kavárnách a hospodách od června 2007. Kouření je povoleno pouze v barech v uzavřených kuřáckých prostorách, kde se nesmí obsluhovat nebo konzumovat jídlo nebo pití.

CHORVATSKO – Od května 2009 byl zaveden zákaz kouření na pracovištích a úřadech (s výjimkou kuřáren) i v restauracích (s výjimkou zahrádek). Omezení pro restaurace byla asi po půl roce zmírněna – menší podniky mohou být za splnění určitých podmínek kuřácké, větší podniky musí mít pro kuřáky oddělené prostory.

ITÁLIE – Od ledna 2005 zakazuje kouření v uzavřených veřejných zařízeních, včetně restaurací a barů, všude ale mohou být speciální kuřácké místnosti.

NĚMECKO – Od září 2007 platí v Německu zákaz kouření ve všech spolkových institucích a veřejných dopravních prostředcích; dále si pravidla určují samy spolkové země. Od července 2016 tu 40 procent z nich zakazuje kouření v barech a restauracích bez výjimky, zbytek má výjimku v podobě oddělených kuřáckých místností.

POLSKO – Od ledna 2011 je zakázáno kouřit ve všech veřejných vnitřních prostorách, existují však výjimky pro restaurace, které mohou mít uzavřené prostory pro kuřáky.

PORTUGALSKO – Od ledna 2008 zakazuje kouření v téměř všech veřejných prostorách, velké restaurace mohou vyčlenit kuřárny.

RAKOUSKO – Kouření je zakázáno na veřejných místech včetně barů a restaurací od ledna 2009. Menší podniky do 50 metrů čtverečních se dosud mohly rozhodnout, zda budou kuřácké, nebo nekuřácké. Větší podniky musí mít oddělenou kuřáckou část. Od 1. listopadu 2019 bude kouření zakázáno ve všech restauracích, barech, diskotékách a hospodách bez výjimky.

SLOVINSKO – Od roku 2007 zakazuje kouření v uzavřených veřejných prostorách, včetně restaurací a barů, umožňuje však zřízení kuřáren.

SLOVENSKO – Od dubna 2009 je omezeno kouření ve veřejných uzavřených prostorách, včetně restaurací, kde musí být od září 2009 oddělené místnosti pro nekuřáky, nebo musí být restaurace zcela nekuřácká. Tam, kde se prodávají jen nápoje, je na rozhodnutí majitele, zda bude jeho podnik kuřácký, či nikoli. V červnu 2013 byl zákaz kouření rozšířen také na obchodní domy.

SRBSKO – Zákon o zákazu kouření na veřejnosti byl schválen v listopadu 2010, podniky menší než 80 metrů čtverečních si mohou vybrat, zda budou kuřácké, nebo nekuřácké, větší podniky musí mít oddělené prostory pro kuřáky.

ŠVÉDSKO – Od června 2005 platí zákaz kouření uvnitř budov, kde se servíruje jídlo a pití. Restaurace mohou mít zvláštní kuřácké místnosti, kde se ale jídlo ani pití podávat nesmí. Od července 2019 je v zemi zakázáno kouření i před restauracemi a na dalších veřejných místech.

ŠVÝCARSKO – Od května 2010 platí federální zákon zakazující kouření v uzavřených veřejných prostorách a na pracovištích pro více osob. Restaurace a bary mohou zřídit kuřácké místnosti. Některé kantony mají příslušný zákon přísnější.

ČTK