Kraj dá po 1,5 milionu nemocnicím v Blansku a Boskovicích

Peníze. Zdroj: Pixabay

Jihomoravský kraj dá Nemocnici Blansko a Nemocnici Boskovice každé 1,5 milionu korun. Schválili to dnes zastupitelé. Krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta řekl, že použití peněz není striktně vázané, ale nemocnice je využijí například na zabezpečení lékařské pohotovosti nebo na provoz. Kraj už oběma nemocnicím, které zřizují města, letos dal po 3,5 milionech korun.

Pro podporu nemocnic zvedlo ruku 59 zastupitelů, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel. „Letos jsme dali oběma nemocnicím dar po 3,5 milionech korun. Na základě žádostí v průběhu roku jsme se po diskusi a zvážení rozhodli navýšit podporu o dalších 1,5 milionu korun pro každou nemocnici,“ uvedl Vojta.

Peníze jsou podle něj darem. „Proto není nijak striktně vázané jejich využití, ale půjde to na zabezpečení lékařské pohotovosti a do provozu. Vlastníky nemocnic jsou města. Máme s oběma městy dohodu, že jim vypomáháme. Vážíme si starosti obou nemocnic o pacienty,“ řekl Vojta.

Podpora se oproti loňskému roku zvýšila. Loni na jaře kraj dal každé z nemocnic 3,5 milionu korun a později ještě dar zvýšil o milion korun, nyní bylo navýšení o půl milionu vyšší.

Jihomoravský kraj zřizuje devět nemocnic – ve Znojmě, Kyjově, Hodoníně, Tišnově, Břeclavi, Ivančicích, Letovicích, Vyškově a Hustopečích. Kromě toho pod něj spadá zdravotnická záchranná služba, dětská léčebna nebo dětská centra.

ČTK