Kraj finančně pomůže pozůstalým a zraněným po střelbě

Ostrava. Foto: Pixabay

Pozůstalí po obětech úterní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou od kraje 100.000 korun, zranění 50.000 korun. Návrh jednomyslně schválili krajští zastupitelé. Totožný návrh už ve středu přijali městští zastupitelé. Pomoci by se těmto lidem mělo dostat také od státu.

Moravskoslezští zastupitelé podobně jako ve středu ostravští na začátku jednání minutou ticha uctili památku šesti obětí, které v úterý zastřelil dvaačtyřicetiletý muž z Opavska. Před krajským úřadem vlaje černá vlajka a zastupitelé si mohli připnout také připravené smuteční stuhy.

Podle hejtmana Iva Vondráka (ANO) jde o čin, který v historii kraje nemá obdoby. Dodal, že jednání osamělého aktivního střelce bylo nesmírně brutální. „Chceme touto cestou vyjádřit svou účast,“ uvedl Vondrák.

Podobně jako ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) ocenil práci složek integrovaného záchranného systému (IZS). Vondrák řekl, že kraj mnohdy bývá kritizován za to, že na vybavení a činnost složek IZS vynakládá značné finance. „Právě tato událost ukazuje, že to jsou věci, které se nesmí podcenit,“ řekl Vondrák.

Speciálního ocenění se dostalo řediteli moravskoslezských policistů Tomáši Kuželovi. Získal Medaili hejtmana a Čestné uznání za vysoce profesionální koordinaci bezpečnostního zásahu. Kužel uvedl, že to není cena pro něj, ale pro všechny policisty, kteří se na zásahu podíleli. Kužel při převzetí ocenění vyjádřil uznání také lékařům, kteří v nemocnici ošetřovali zraněné, aniž by věděli, zda se pachatel někde neobjeví. „Mají moji úctu,“ uvedl Kužel.

Podle něj se situace při vyšetřování výrazně nezměnila. „Ukončili jsme práce ve fakultní nemocnici, pracujeme s fakty, které máme, a snažíme se prověřovat několik směrů motivů, a to je teď naše hlavní práce,“ řekl Kužel. Zda se již uskutečňují soudní pitvy, nechtěl jakkoliv komentovat.

Fakultní nemocnice Ostrava dnes otevřela ordinaci i čekárnu traumatologické ambulance v budově polikliniky, v níž se tragédie odehrála.

Ze tří zraněných nejsou dva muži v ohrožení života. Stav nejvážněji zraněné ženy je ale stále kritický. Útočník ji střelil do hlavy.

Muž zahájil palbu bez varování na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po 07:00. Střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se střelci podařilo odejít před příjezdem policie. Navštívil matku, které se svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice.

ČTK