Kraje: O nákupy a distribuci pomůcek by se mělo starat jen vnitro

Kraje žádají o centralizaci nákupů a distribuce ochranných pomůcek pod ministerstvo vnitra. Po jednání hejtmanů s krizovým štábem ministerstva vnitra to řekli hejtman Vysočiny pověřený řízením Asociace krajů Jiří Běhounek a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD). Podle Běhounka se situace se zásobami v regionech komplikuje a je jich tam nedostatek. O zásobování chce Běhounek jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Požádal o osobní účast na pondělním jednání kabinetu. Babiš sdělil, že požadavku krajů nerozumí, zásobování podle něj už nyní realizuje ministerstvo vnitra.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) kritizoval, že distribuce materiálu spadá pod čtyři ministerstva – dopravy, zemědělství, vnitra a zdravotnictví. „Bohužel, do centrálních dodávek si sahá mimo systém, kdo chce, a pak se nestačíme divit, že nejkvalitnější respirátory jsou k dispozici profesím, které z našeho pohledu nejsou v první linii v kontaktu s pozitivními pacienty,“ řekl Netolický. To je podle něj případ například ministerstva dopravy, které si odebírá mimořádně kvalitní respirátory a využívá je pro své potřeby, jež hejtmani považují za druhořadé.

„Chceme, aby se systém centralizoval. Chceme o tom jednat s vládou. Zjišťujeme, že v tom je moc všelijakých komplikací, zádrhelů a nejasností. Chtěli bychom si to vyjasnit,“ řekl Běhounek po jednání. Někteří hejtmani si stěžují, že část respirátorů končí například v dopravě, kde nejsou tolik potřebné. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) ČTK řekl, že rozdělení považuje za spravedlivé, například vůči řidičům ve veřejné dopravě.

Běhounek očekává, že kraje přes víkend dodávky ochranných pomůcek dostanou. Množství, které do regionů plyne, je podle něj stále nedostatečné. Běhounek přitom odkázal i na nákazu koronavirem v domovech pro seniory. „Situace se komplikuje velice rychle a dramaticky, pokud se nějak zásadně nezmění způsob distribuce materiálu, tak to nebude fungovat,“ uvedl. Dodal, že tabulky s počtem roušek, respirátorů a dalších pomůcek, které mají být rozváženy přes víkend, dostane večer.

Podle Hamáčka jsou ochranné pomůcky alfou a omegou v boji proti epidemii v domovech důchodců. „Bavíme se o zefektivnění systému distribuce a všichni hejtmani požadují, aby se to všechno centralizovalo pod ministerstvem vnitra. To je závěr, se kterým pan hejtman seznámí premiéra,“ uvedl Hamáček po hodinu a půl trvající telekonferenci s hejtmany.

Vedle ministra se telekonference účastnil také šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Původně se v souvislosti s konferencí hovořilo i o možné účasti premiéra, ten měl podle Hamáčka nakonec jiné povinnosti.

Po minulém víkendu, který poznamenaly zmatky s distribucí nákladu prvních letadel, která začala pomůcky přivážet z Činy, vláda rozhodla, že nákupy a distribuci bude zajišťovat ministerstvo vnitra přes kraje, a to i pro záchrannou službu a páteřní síť nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví zásobuje pouze fakultní nemocnice.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) ČTK řekl, že hejtmani odešlou vládě dopis, v němž vysloví své výhrady k systému zásobování ochrannými prostředky. „Dnes jsme se dozvěděli, že probíhá zásobování ochrannými prostředky přes ministerstvo průmyslu a obchodu a zaznívaly tam i takové strašidelné věci, že pracovníci na silnicích mají respirátory. To je špatně! Všichni nosíme roušky, ale respirátory patři do nemocnic,“ uvedl karlovarský hejtman.

Z průzkumu Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), do něhož se ve středu zapojilo 347 zařízení z celé republiky, celkem 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá vůbec žádné respirátory nejvyšší třídy. Každý dvanáctý poskytovatel péče pak nemá ani respirátory s nižší ochranou či roušky. Podle statistické ročenky v roce 2018 v Česku fungovalo 525 domovů pro seniory s asi 37.000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem bylo 20.100 lůžek.