Krajská zdravotní navrhuje smlouvou Rumburku převzetí nemocnice

Lužická nemocnice a poliklinika

Krajská zdravotní už poslala do Rumburku návrh smlouvy, která městu zaručuje převzetí zkrachovalé Lužické nemocnice a polikliniky krajskou společností. Podmínkou je její oddlužení. Krajská zdravotní v případě uhrazení dluhů Rumburkem počítá s převzetím nemocnice, která zajišťuje péči pro 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku. V Rumburku chtějí smlouvu nejprve projít s právníky, řekl starosta Lumír Kus.

Návrh smlouvy o smlouvě budoucí odeslala Krajská zdravotní do Rumburka v pátek. „Nikdo z nás není takový odborník, aby se v tom do posledních detailů vyznal, musí k tomu být vyjádření právníků. Takže předpokládám, že někdy ve středu nebo ve čtvrtek odpovím Krajské zdravotní,“ dodal Kus.

Právě smlouva byla pro vedení města Rumburk podmínkou pro uhrazení 52 milionů korun ztráty nemocnice za loňský rok a schválení plánu letošního hospodaření. Rumburk je jediným vlastníkem nemocnice, která je od poloviny července v insolvenčním řízení. Letos na konci května už zařízení vytvořilo další ztrátu bezmála 18 milionů a finanční plán počítá v tomto roce s deficitem až 47 milionů. Podle insolvenčního návrhu dluží dalších 37 milionů korun bankám, pojišťovnám a dodavatelům.

„Jsme zde připraveni poskytovat zdravotní služby v rozsahu ambulantní péče a akutní lůžkové péče v odbornostech vnitřní lékařství, chirurgie, multioborová jednotka intenzivní péče a dlouhodobá lůžková péče,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák. Smlouva garantuje převzetí části aktiv a části smluv včetně pracovněprávních smluv zaměstnanců tak, jak požadovalo vedení města. „Teď je na řadě tamní zastupitelstvo, aby schválilo uhrazení dluhů, a umožnilo tak zrušit insolvenční řízení,“ dodal Novák.

Krajská zdravotní dostala teprve minulý týden výsledky auditu Lužické nemocnice, v Praze se jí pak podařilo vyjednat s pojišťovnami zvýšení úhrad za péči. „Jsme si se vší odpovědností vědomi, že v případě zachování zajištění zdravotní péče pro obyvatele Šluknovského výběžku jde o čas,“ dodal Novák. Půjde-li vše dobře a zastupitelé Rumburka pro nemocnici schválí peníze, mohla by Krajská zdravotní převzít péči už na přelomu září a října.