Krajské hygienické stanice od státu obdrží 165 milionů na odměny

koronavirus, Ilustrační fotografie, pixabay

Krajské hygienické stanice a zdravotní ústavy obdrží od státu 165 milionů korun. Peníze mají být zejména určeny na mimořádné odměny pro zaměstnance. U krajských hygien to vychází na zhruba 50 tisíc korun na osobu.

„Hygienické stanice jsou dnes skutečně velmi vytížené, v posledních týdnech a měsících jsou těmi nejdůležitějšími v boji proti koronaviru. Stále trasují kontakty, nyní se připravují na zavedení chytré karantény,“ řekl ministr zdravotn.

„Vláda schválila finanční injekci ve výši zhruba 165 milionů korun, které půjdou jednotlivým krajským hygienickým stanicím zejména na mimořádné odměny pro zaměstnance, kteří pracují na boji s pandemií nemoci covid-19. V rámci krajských hygienických stanic to vychází zhruba na 50 tisíc korun na osobu,“ dodal Vojtěch.

Projekt chytré karantény má podstatně rychleji umisťovat lidi podezřelé z nákazy koronavirem do karantény. Pro zjištění kontaktů nakaženého se s jeho souhlasem využijí data mobilních operátorů a vytvoří takzvanou vzpomínkovou mapu. Ta má hygienikům sloužit při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a je ho tedy třeba kontaktovat, případně otestovat. Nový systém vyhledávání nakažených lidí se na jihu Moravy testoval dva týdny. Firmy pak uvedly, že systém nikdo nevyužívá. Tvůrce takzvaných vzpomínkových map ani operátoři nedostali týdny žádný požadavek od hygieniků, aby podle mobilu zjistili, kde se nakažený pohyboval, zmínily společnosti. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se ukázala řada drobných problémů i některých větších.

ČTK