Krajští zastupitelé budou rozhodovat o stavbě nemocnice ve Zlíně

Nová nemocnice ve Zlíně. Zdroj: Zlínský kraj

Zastupitelé Zlínského kraje budou dnes rozhodovat o výstavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Koalice však není v otázce investice za osm miliard korun jednotná a iniciátor projektu, lidovecký hejtman Jiří Čunek, bude muset hledat podporu i v opozici, která však většinou výstavbu nemocnice za stávajících podmínek odmítá.

Pro výstavbu nebudou zřejmě hlasovat koaliční zastupitelé za ANO a ODS, kteří mají k projektu výhrady například kvůli nejasnostem ve financování a dopadu na rozpočet kraje. Výstavbu by měli podpořit lidovci a STAN, i zástupce opoziční SPD už dříve označil projekt nové nemocnice za potřebný.

Koalice lidovců, hnutí ANO, STAN a ODS má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Zlínského kraje 29 křesel. Lidovci mají 12 mandátů, ANO osm, STAN šest a ODS tři. Opoziční ČSSD má šest mandátů, čtyři křesla má KSČM i Svobodní a Soukromníci, dvě získala SPD.

Výtky k projektu mají Svobodní a Soukromníci, proti jsou sociální demokraté i KSČM. Podle Čunka pro výstavbu nové nemocnice mluví to, že by měla být hotová za šest let a měla by stát zhruba osm miliard korun. Rekonstrukce a dostavba stávajícího nemocničního areálu by podle něj trvala 12 let a stála by deset miliard. Kraj chce na novou nemocnici dát čtyři miliardy, nemocnice miliardu a na tři miliardy si chce kraj vzít úvěr.

ČTK