Krajští zastupitelé schválili stavbu nemocnice ve Zlíně za 8 mld.

Vizualizace nové nemocnice Zlínského kraje

Zastupitelé Zlínského kraje v pondělí neplánovaně na konci svého jednání schválili stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun. O investičním záměru pro stavbu nemocnice hlasovali již na konci června, koalice však byla tehdy rozdělená a projekt, který prosazuje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), dostatečnou podporu nezískal. Ani dnes nepostupovala koalice jednotně, návrh ale i tak získal dostatek hlasů – 23 z 38. Pro byli zástupci KDU-ČSL, STAN, SPD, dva zastupitelé z ODS a jeden z ČSSD.

Kromě opozice však nečekaný krok kritizovalo také koaliční hnutí ANO. „Vzhledem k postupu, který jste zvolili pro dnešní den, musíme oznámit, že budeme zvažovat setrvání v této koalici,“ uvedla krajská radní Margita Balaštíková (ANO). Podle hejtmanova náměstka Jiřího Sukopa (ANO) byl dnešní postup překvapivý. „Nikdo jsme netušili, že něco takového přijde. Bylo to připraveno bez konzultace s koaličním partnerem, cítili jsme se tam jako diváci,“ řekl ČTK Sukop, podle kterého se nyní ANO poradí o dalším postupu. Podle Čunka však funkčnost koalice ohrožena nebude. „Protože koalice s ANO je tady celkem nefunkční, takže to nijak nevadí. A funkčnost kraje to v žádném případě neohrozí,“ řekl ČTK hejtman.

Ředitel Transparency International David Ondráčka na twitteru označil dnešní hlasování za „Čunkovu fintu“. „Čunkova finta za osm miliard, které kraj navíc nemá – dokonalé. Když ti to neprojde, zkus největší investici v historii zařadit mimo program, když o tom nikdo neví – a ono to projde,“ uvedl Ondráčka.

Dnes pro novou nemocnici bylo 23 z 38 zastupitelů, proti jich bylo 14 a jeden se zdržel hlasování. Pro nemocnici na rozdíl od minulosti zvedl ruku také zastupitel koaliční ODS Stanislav Devátý a zastupitel opoziční ČSSD Lubomír Vaculín.

Koalici tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. Pro schválení je třeba nadpoloviční většina všech zvolených zastupitelů, návrh tedy musí získat právě aspoň 23 hlasů. V opozici jsou ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD. V červnu bylo pro stavbu nemocnice jen 21 zastupitelů z 41 přítomných, proti jich bylo osm, 12 se zdrželo. Pro stavbu tehdy byli lidovci, zástupci hnutí STAN a radní Jan Pijáček (ODS), pro byli také dva zastupitelé opoziční SPD. Proti návrhu hlasovali či se zdrželi Stanislav Devátý (ODS), zástupci ANO a opozice.

Stavba nemocnice by podle hejtmana měla trvat šest let a stát asi osm miliard korun. Postupná rekonstrukce a dostavba stávajícího areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně, který stojí na opačné straně Zlína, by podle něj stála deset miliard a trvala 12 let.

Zastupitelé, kteří se stavbou nové nemocnice nesouhlasili, již dříve požadovali, aby kraj vypracoval kromě záměru nové nemocnice také studii na modernizaci a dostavbu areálu KNTB. Zastupitelé na návrh hejtmanova náměstka Jiřího Sukopa (ANO) v září vypracování této studie schválili. Sukop tehdy uvedl, že je třeba mít srovnatelné varianty, aby se zastupitelstvo mohlo rozhodnout. Při dnešním projednávání studie na modernizaci nynějšího areálu začala debata o stavbě nové nemocnice, hejtman poté navrhnul rozšíření programu a zařazení nového bodu o stavbě nové nemocnice do programu.

Opoziční zastupitelé s tímto postupem nesouhlasili. „Pokud se toto připravuje mimo program, to je hodně tvrdé, totální podraz,“ uvedl Jaroslav Kučera (KSČM). „Nemyslím si, že bude rozumné, prosadit to 23 hlasy, které byly tak poskládané, je to tragédie pro tak významnou investici Zlínského kraje,“ řekl Stanislav Mišák (ČSSD). Podle Čunka by se však jen přešlapovalo na místě a ztrácí se čas. Uznal však, že neuměl věc se zastupiteli dohodnout. Další studie podle něj jen výstavbu nemocnice prodlužovaly. Řekl, že někteří zastupitelé se nedokážou rozhodnout, ačkoli věc se projednávala mnohokrát v různých výborech a zastupitelé o tom jednali již více než 20 hodin. „Bylo už řečeno úplně všechno,“ uvedl Čunek. Podle něj není možné, aby stavba nové nemocnice byla dražší než bourání a stavění nových objektů v nynějším areálu.

Sukop se proti výstavbě nemocnice postavil již dříve, důvodem je podle něj to, že kraj se před časem rozhodl zvýšit náklady na dopravní obslužnost a je náročné mít dvě tak finančně náročné akce najednou. „Je to o penězích. Navýšili jsme dopravní obsluhu, za deset let projezdíme polovinu nemocnice, pokud to někdo nevidíte, tak je mi to líto,“ řekl.

ČTK