Králíka za dezinfekci? Kubánci obnovili směnný obchod

FOTO: pixabay

Nelson Aguilar se dosud živil prodejem králíků, které chová na půdě domu v Havaně a které od něj kupovaly restaurace. V nynější pandemii nemoci covid-19 ale tento sedmdesátiletý Kubánec vyměňuje králíky za dezinfekční prostředky či jídlo, aby nemusel stát dlouhé fronty před špatně zásobovanými obchody, napsala agentura Reuters. Řada Kubánců se v této době uchýlila ke směnnému obchodu poté, co koronavirová krize ještě umocnila nedostatek základního zboží na tomto komunisty řízeném karibském ostrově.

„Zavřely se všechny restaurace…a tak teď chovám králíky na jídlo pro sebe a ostatní,“ říká Aguilar před klecemi plnými bílých králíků. Podobně jako řada dalších Kubánců je směňuje, osobně či na sociálních sítích, za potřebné zboží. „Vyměnil jsem například králíka ze čistící prostředek, protože nemám rád ty fronty před obchody,“ uvedl.

Fronty před obchody v Havaně se tvoří už více než rok a půl kvůli zhoršení hospodářské situace země, k níž přispěla ekonomická krize ve Venezuele, spojenci kubánské vlády, a opětovné zpřísnění amerických sankcí za prezidenta Donalda Trumpa. Nyní navíc pandemie covidu-19 zastavila zahraniční turistiku a uvrhla tak Kubu do nejhorší krize od pádu jejího patrona – Sovětského svazu v 90. letech minulého století.

Směnný obchod ale není pro Kubánce nic nového. I za patronátu Sovětského svazu vyměňovali třeba místní rum za sovětské konzervy od námořníků. A za krize v 90. letech farmáři měnili ovoce a zeleninu za zboží od městských obyvatel.

Někteří Kubánci v rouškách nyní před obchody i nocují, aby byli první ve frontě, až se prodejny otevřou. Jiní hlídají státní webové stránky, aby mohli nakoupit zboží hned, jak se tam položka objeví. Často ale na stránkách žádné položky nejsou.

„Peníze jsou nám v tutu chvíli k ničemu, chystám se na barter – mám pytle na odpadky na sto litrů, toaletní papír a brambory, vyměním za mléko a mouku,“ napsal jeden z Kubánců ve skupině založené pro prodej zboží na mobilní aplikaci WhatsApp.

ČTK, jš