Kritická situace v Královéhradeckém kraji. Nemocnice jsou takřka plné

Ilustrační foto Pixabay

Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je kvůli epidemii koronaviru kritická. Nemocnice v regionu jsou téměř na hraně lůžkové kapacity, pacienty proto transportují do okolních krajů.

Přibývá pacientů v těžkém stavu a pacientů v mladším věku. Sdělili to zástupci hejtmanství. Hradecký kraj je co do počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel druhý nejhorší mezi kraji. Trutnovsko je okresem v ČR, kde se nákaza šíří nejrychleji. Dnes tam začaly odebírat vzorky na testování na covid dva armádní mobilní odběrové týmy.

O pacienty s covidem pečují v kraji Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí.

„Zařízení už nárůst covid pozitivních pacientů kapacitně nezvládají a bohužel trend nárůstu nevypadá příznivě. Velkým problémem nepříznivé epidemické situace v našem kraji bude velmi pravděpodobně větší výskyt britské mutace virů,“ uvedl dnes hejtman kraje Martin Červíček (ODS).

Od 27. ledna do 6. února bylo v kraji zkušebně odebráno 696 vzorků na detekci mutace viru, z toho 44 procent bylo pozitivních na covid. „Z nich 72 procent vykazovalo nějakou mutaci na zkoumaném genu. Stále čekáme na potvrzené výsledky Státního zdravotního ústavu, ale i na vyhodnocení ministerstva zdravotnictví k případnému šíření v našem regionu,“ uvedl dnes hejtman. SZÚ do 5. února potvrdil výskyt takzvané britské mutace v 75 vzorcích. Vědci odhadují, že v některých regionech, zejména těch postiženějších, jako je Královéhradecký a Karlovarský kraj, může jít o výskyt v desítkách procent. Odhadují, že mutace převládne v celé zemi do několika týdnů.

V nemocnicích v kraji je 663 covidových lůžek, z toho 131 určených pro intenzivní péči. „Situace v nemocniční péči napříč krajem je kritická. Lůžkové kapacity, které jsou na maximu možného, jsou skoro vyčerpané. Během dnešního poledne byla například v krajských nemocnicích volná pouze tři intenzivní lůžka a devět standardních lůžek, která jsou z větší části v jičínské nemocnici, kde je situace zatím relativně klidnější,“ uvedl radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Podle mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilové další možnosti na rozšíření kapacit jsou téměř nemožné, narážejí na personální možnosti. „Rezerva v řádu jednotek lůžek je pouze v krajské Oblastní nemocnici Jičín,“ uvedla Chytilová.

Počet příjmů nových pacientů přivezených do krajských nemocnic narostl za poslední týden o čtvrtinu. Zatímco v uplynulých týdnech to bylo asi 220 pacientů týdně, v uplynulých sedmi dnech už šlo o 280 pacientů.

Nemocnice řeší situaci překlady pacientů na lůžka následné péče, to ale jde jen u těch hospitalizovaných, u nichž to zdravotní stav dovoluje.

ČTK, vlb