Krizový štáb 9PKZ: Nemocnicím hrozí zavírání, na jejich stav upozorníme v regionech

Protestní akce odborových organizací začala v orlovské nemocnici

Krizový štáb 9PKZ upozorňuje na problémy, do kterých se české zdravotnictví dostalo kvůli dlouhodobému podfinancování. Do systému směřuje necelých 7 % HPD, zatímco průměr EU dosahuje téměř 10 %. Pojišťovny, ministr zdravotnictví ani premiér situaci řešit nechtějí, Krizový štáb proto vyráží do regionálních nemocnic.

Vyspělé západní země jako je Německo nebo Rakousko investují do zdravotnictví více než 11 procent svého HDP, průměr EU je těsně pod hranicí 10 procent. Není možné, abychom u nás fungovali s necelými sedmi procenty, systém jede na dluh,“ hodnotí podfinancování systému členka krizového štábu a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. „Ministr Vojtěch ignoruje nejen nás, ale i realitu a tváří se, že se nic neděje. Premiéra opakovaně žádáme o schůzku a rychlé řešení krizové situace. Nezbývá nám, než vyrazit do terénu a ukázat jim, jaký je současný stav,“ dodává.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch protest organizací označil za „nátlak lidí, kteří si nevyjednali, co si představovali“.

Přehlížet nabité čekárny, neustále se prodlužující čekací doby i na životně nezbytná vyšetření a zákroky, podfinancovanou domácí péči a rušení lůžek, jednotlivých oddělení i celých nemocnic nejde.

To jsou jen některé z dopadů liknavosti ministra zdravotnictví, díky které mohou pojišťovny proplácet do systému méně peněz, než je potřeba. „Pojišťovny mají k dispozici desítky miliard na svých rezervních účtech. Jedná se o peníze, které vůbec nepotřebují a zadržují je protiprávně. Právě tyto prostředky ve zdravotnictví nyní tolik chybí,“ říká MUDr. Martin Engel, člen krizového štábu a předseda LOK.

Chceme ukázat reálný stav českého zdravotnictví. Nevzkvétá, jak nám tvrdí politici, ale začíná kolabovat. Pacienti jsou v ohrožení. V každé nemocnici, kterou navštívíme, bude jasně vidět, kde jsou systémové chyby a na co by peníze měly jít,“ dodává. První zastávkou Krizového štábu 9PKZ je nemocnice v Orlové. Na setkání přišlo téměř 80 procent zaměstnanců nemocnice. Diskutovaná témata a příběhy potvrdily krutou a politiky přehlíženou realitu.

Akce pokračuje v úterý 10. září 2019 ve 14 hodin na společném setkání s personálem nemocnice v Ústí nad Orlicí (probíhá v nemocniční jídelně). O hodinu dříve (od 13 hodin) budeme diskutovat s občany na Mírovém náměstí.