Aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče

Krok zpátky. Izrael opět nařídil nosit roušky uvnitř budov

Izrael, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Izrael po necelých dvou týdnech kvůli nárůstu počtu případů koronavirové nákazy opět zavádí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. Oznámilo to izraelské ministerstvo zdravotnictví. Výjimku budou mít například děti mladší sedmi let či postižení. Důvodem je komunitní šíření koronaviru varianty delta (indické mutace).

„Vzhledem k nárůstu počtu infekcí ministerstvo zdravotnictví oznamuje, že od dnešního poledne (11:00 SELČ) budou roušky vyžadovány na všech místech, která nejsou otevřená, kromě domova,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Roušky nebudou muset ve vnitřních prostorách nosit děti mladší sedmi let či osoby s postižením, které jim brání mít zakrytá ústa a nos. Opatření se také nebude vztahovat na lidi, kteří jsou v prostoru sami či dva zaměstnance, kteří pravidelně pracují ve stejné místnosti. Zároveň nebude povinné nosit roušku při cvičení.

Ministerstvo zdravotnictví také vyzvalo Izraelce, aby si zakrývali ústa a nos, pokud se budou účastnit velkých venkovních akcí. Lidé z rizikových skupin, kteří dosud nebyli očkováni, by se podle ministerstva měli davům vyhýbat.

Snad nepůjde o další silnou vlnu

Rozhodnutí obnovit povinnost nosit roušku uvnitř budov přišlo poté, co izraelský koordinátor pro boj s koronavirem Nachman Aš potvrdil, že se koronavirus ve čtvrtek v devítimilionové zemi prokázal u 227 lidí, což je nejvíce od 7. dubna. Vzhledem k očkování se však Aš nedomnívá, že Izrael čeká nová silná vlna koronavirové infekce. Poznamenal, že ačkoliv počty nově nakažených stoupají, tak počty vážně nemocných zůstávají nízké. Obě dávky vakcíny proti covidu-19 dosud obdrželo přes pět milionů Izraelců, což zemi řadí mezi nejvíce proočkované na světě. Nízká proočkovanost je zatím u věkové kategorie 12 až 15 let, pro kterou byla vakcína zpřístupněna teprve nedávno.

Izrael zrušil povinnost nosit roušky uvnitř 15. června. Starostové Modiinu a Binjaminy ji ale v tamních školách obnovili poté, co se tam objevila lokální ohniska nákazy. Již ve středu izraelské ministerstvo zdravotnictví zavedlo povinné nošení roušek v nemocnicích a na letišti. Země zároveň o měsíc odložila otevření hranice pro cizince, s čímž původně počítala od 1. července. Předpokládá se, že v posledních týdnech 70 procent nově odhalených případů koronavirové nákazy v Izraeli tvoří nakažlivá mutace delta, která byla poprvé odhalena v Indii.

ČTK, vlb

Aktuální číslo
Objednat »