Kroměříž se obává o provoz interny a neurologie, chybí lékaři

Kroměřížská nemocnice, FOTO: Zlínský kraj

Zastupitelé Kroměříže dnes vyzvali představenstvo Kroměřížské nemocnice a hejtmana Zlínského kraje k zajištění řádného provozu oddělení interny a neurologie. Obě oddělení se potýkají s nedostatkem lékařů, neurologie už omezila urgentní příjem. Zastupitelstvo kraj a nemocnici vyzvali také k aktivnímu získávání zdravotnického personálu a udržení stávajících zaměstnanců na dalších odděleních Kroměřížské nemocnice.

Podle předkladatelky zprávy, koaliční zastupitelky Olgy Sehnalové (ČSSD), je neurologie pro nemocnici jedním z klíčových oborů. Další z koaličních zastupitelů Miloš Kucián (nez. zvolen za Zdravé Kroměřížsko), který pracuje jako lékař, už dříve poukázal, že pokud nebude mít oddělení určitý počet atestovaný lékařů, ztratí akreditaci, což zřejmě povede k jeho postupnému zániku.

Ředitel Kroměřížské nemocnice Petr Liškář na květnovém zasedání zastupitelstva připustil, že z neurologie i interny odešlo v minulých měsících několik lékařů a nedaří se je nahradit. Na interně podle něj v té době scházeli čtyři lékaři. Na neurologii bylo 2,5 úvazku lékaře, oddělení potřebovalo minimálně další tři, omezilo proto urgentní příjem. „Záchranka akutní případy vozí do Uherského Hradiště nebo Zlína. Rozhodně nechceme neurologii zavřít. Hledáme s doktorem (Jiřím) Javorou (náměstek ředitele nemocnice) řešení, dali jsme si na to tři měsíce,“ uvedl Liškář. Podle Kuciána se situace od konce května nezměnila, totéž uvedl i další koaliční zastupitel a lékař Lumír Francek (ODS).

Nemocnice podle Liškáře jednala o nástupu s několika absolventy škol a mladými lékaři. „Kvůli koronakrizi ale nastoupí do jiných, především fakultních nemocnic. Musíme lékařům zajistit ubytování, to je další problém, který nyní řešíme,“ řekl Liškář. Nové lékaře se nemocnice snaží najít například přes sociální sítě, oslovuje i vysoké školy.

Opoziční zastupitel Richard Kreml (Strana Zelených, zvolen za Zdravé Kroměřížsko) řekl, že pokud vedení kraje nepřijme kroky ke zlepšení personální situace, hrozí konec akutního režimu v Kroměřížské nemocnici. „Máme obavy, že toto vedení naši nemocnici z krize nevyvede,“ řekl dnes Kreml.

S nedostatkem lékařů se však podle Liškáře potýkají i další nemocnice, označil to za celorepublikový problém. Zároveň odmítl, že by situace v Kroměřížské nemocnici znamenala cílené omezování péče, kterého se obávají mimo jiné odborové organizace.

ČTK,jš