Kroměřížská nemocnice opravila ambulantní část oddělení ORL

Kroměřížská nemocnice zrekonstruovala ambulantní část oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku. Přineslo to výhodu v tom, že se začalo vyšetřovat na třech vyšetřovacích místech. Původně tam byla jedna velká místnost s obrovskou čekárnou bez jakéhokoliv soukromí pacienta při komunikaci se sestrou, řekl to při slavnostním otevření primář oddělení Ivan Pár.

Jedna z vyšetřoven má ultrazvuk, větší prostor získala i vyšetřovna audiologie. „Máme nyní moderní centrální evidenci pacientů s komfortní čekárnou a tři oddělené ambulance. Díky tomu mohou vedle všeobecné ambulance současně pracovat i naše specializované poradny, kterých nabízíme více než desítku,“ uvedl primář. Ambulance se zaměřují na nádory hlavy a krku, nosní onemocnění, problematiku zvětšených uzlin a zduření na krku, onemocnění slinných žláz, chrápání a poruchu dechu ve spánku či diagnostiku a léčbu závratí.

„Jsme také rádi, že audiologická vyšetřovna získala vedle větších prostor i moderní audiokomoru, která nahradila zastaralé vybavení. Jedná se o odizolovanou kabinu, která tlumí zvukové vlny z vnějšího prostředí. Pacient sedí uvnitř komory, kde se nachází přijímací panel a sluchátka spojená s vysílacím počítačovým systémem, který ovládá zdravotnický personál. Audiokomoru využíváme v diagnostice osob se sluchovým postižením, rovněž při preventivních a také pracovních prohlídkách,“ doplnil primář Ivan Pár.

„Kroměřížské otorinolaryngologické oddělení je nejlepším pracovištěm v tomto oboru ve Zlínském kraji, za což patří dík panu primáři Ivanu Párovi i celému jeho týmu. Zároveň v praxi dokazuje, že za kvalitní péčí neváhají pacienti dojet i na větší vzdálenost,“ uvedl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Oddělení eviduje v ambulancích přes 12 500 ošetření ročně. „Je výjimečné také tím, že provádí prakticky celé spektrum ORL operací, od operací štítné žlázy, nádorů hlavy a krku až po mikrochirurgické operace ucha i hlasivek. Patří k uznávaným pracovištím i mezi odborníky, o čemž svědčí i fakt, že předloni uspořádalo celonárodní kongres otorinolaryngologů a letos znovu dostalo důvěru setkání za účasti špiček v oboru zorganizovat,“ uvedl předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Rekonstrukce trvala pět měsíců, stála osm milionů korun, zahrnovala stavební úpravy i pořízení nového vybavení a přístrojů, nemocnice ji platila ze svého rozpočtu. Letos nemocnice chce opravit také silnice v areálu, chystá i přístavbu.

JŠ/ČTK