Kubek: Neuzavírejte své ordinace, nemůžeme ponechat své pacienty bez pomoci

MUDr. Milan Kubek, předseda České lékařské komory

Prezident České lékařské komory Milan Kubek píše lékařům kvůli aktuálnímu nedostatku ochranných pomůcek pro zdravotnický personál před koronavirem. Nemáme ochranné pomůcky, přesto neuzavírejme ordinace, je jeho apel lékařům.

„Nemám pro vás ochranné pomůcky a ani nevím, kdy a v jakém množství je dostanete. Přesto vás prosím, abyste zachovali klid a rozvahu. Ochrannými pomůckami, kterých je v České republice kritický nedostatek, jsou prioritně zásobovány nemocnice, záchranná služba a něco málo by měli dostat také praktičtí lékaři,“ uvedl Milan Kubek.

Česká lékařská komora žádné ochranné pomůcky nemá, navíc v současnosti, kdy je jejich distribuce monopolizovaná státem ani nemůže cokoliv shánět. „Distribuci budou zajišťovat kraje, každý z nich patrně trochu jiným způsobem. Zásadní je však to, že v současnosti prakticky není co distribuovat,“ dodal Kubek.

„Neuzavírejte své ordinace, nemůžeme ponechat své pacienty bez pomoci. Zároveň je však důležité chránit si své zdraví i zdraví svých zaměstnanců. Nemocný lékař, sestra či laborant nikomu nepomohou. Proto vám doporučuji, abyste telefonicky či emailem kontaktovali své objednané pacienty a odložili jejich plánované kontroly a neakutní vyšetření do doby, kdy se situace stabilizuje a kdy budete ochrannými pomůckami vybaveni. K dispozici můžeme zůstat pouze akutním pacientům,“ píše Kubek.

Podle Kubka je třeba minimalizovat riziko styku s nakaženým člověkem. „Konkrétní provedení těchto epidemiologických opatření bude záviset na místních podmínkách, ve kterých svoji praxi vykonáváte. Nejenom nemocnice, ale i polikliniky se musí snažit zabránit vstupu pacientů s horečkou a akutními respiračními příznaky – bezkontaktní měření teploty u vchodu… Pokud je mají, pak distribuovat roušky, a zajistit dezinfekci. Posílit hygienu a úklid,“ dodává Kubek a dodává. „Řediteli řady zdravotnických zařízení jsou medicínští laici, kteří nemají představu o tom, co je třeba dělat. Buďte jim nápomocní.“

Česká lékařská komora upřednostňuje koordinovaný postup s Ministerstvem zdravotnictví ČR i zástupci krajů. „Současná situace je však již značně nepřehledná a nám nezbývá nic jiného než doufat, že během nastávajícího pracovního týdne nějaké ochranné pomůcky konečně dostaneme a že se situace nějak stabilizuje,“ dodal Kubek.