Kubek se zastal šikanované záchranářky: Bezprecedentní projev arogance moci a bezostyšnosti politiků

MUDr. Milan Kubek, předseda České lékařské komory

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová Pokorná záchranářku Veroniku Brožovou. Ta v otevřeném dopise hejtmanku informovala, že na Středočeské záchrance nemají zaměstnanci dostatek ochranných pomůcek pro práci s případně nakaženými pacienty koronavirem, tak jak hejtmanka hlásá. Náš REGION dopis zveřejnil. Následovalo trestní oznámení a nátlak na Brožovou, ta už se rozhodla, že z krajské záchranky odejde.

„Považuji to za bezprecedentní projev arogance moci a bezostyšnosti politiků, kteří sami mají máslo na hlavě,“ uvedl prezident lékařské komory Milan Kubek.

„Před dvěma měsíci se třásli strachem a zdravotníkům tleskali. Dnes mám pocit, že jim nějak rychle otrnulo, a že se někteří z nich k nám zase začínají chovat s obvyklou přezíravostí,“ dodává Kubek.

Hejtmanka Pokorná se ale navzdory faktům pouští do přesvědčování, že na Středočeské záchrance bylo vše v pořádku. Fakta, která zveřejnil Náš REGION však říkají něco jiného.

Lékařská komora po dobu koronavirové pandemie upozorňovala politiky na nedostatečný počet ochranných pomůcek pro zdravotníky.

„Zdravotnická záchranná služba a nemocnice na tom samozřejmě byly lépe, ale i tam, kde se přímo starali o pacienty s Covid-19 byl osobních ochranných prostředků nedostatek,“ potvrzuje Kubek.

„Dne 3.3.2020 jsem o katastrofální situaci informoval za přítomnosti ministra Vojtěcha přímo předsedu vlády Babiše, který sice slíbil pomoc, ale stále se nic nedělo,“ uvedl Kubek.

„Pandemie nás všechny zastihla více či méně nepřipravené. Situaci bohužel podcenili i ti, kdo přípravu na podobné mimořádné situace mají přímo v náplni své práce. Opakovaná ujišťování ministra Vojtěcha, že zdravotníci jsou údajně dostatečně vybavení potřebnými osobními ochrannými prostředky, se nezakládala na pravdě,“ shrnuje Kubek.

Tomu odpovídají i statistky, nevyhovující podmínky práce se podepsaly na zdraví lékařů a sester, riziko nákazy je u nich 5 krát vyšší.

Podle statistik bylo k 23. 5. 2020 infekcí Covid-19 nakaženo celkem 187 lékařů, 408 zdravotních sester, 17 laborantů, 21 lékárníků a farmaceutů, 306 ostatních zdravotníků.

Dvě sestry za svou profesi zaplatily cenu nejvyšší.