Kvůli koronaviru se méně očkuje, šéfka ECDC volá po nápravě

FOTO: pixabay

Kvůli obavám z koronaviru se v některých členských zemích Evropské unie zcela zastavilo nebo omezilo očkování proti dalším nemocem. Unijní země by jej měly plně obnovit a doočkovat zvláště skupiny dětí, které již měly vakcínu dostat. Prohlásila to dnes ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammonová, která odpovídala na dotazy europoslanců okolo vývoje pandemie nemoci covid-19.

Podle Ammonové je sice velmi málo zemí, které zcela přerušily očkování, a větší skupina států alespoň částečně ve vakcinaci pokračuje, nicméně „je jisté, že vznikají mezery“ ve skupinách populace, které měly vakcíny dostat.

„Hned, jak tato pandemie skončí, musí být věnována zvláštní pozornost vakcinaci, jinak budeme mít vážný problém,“ řekla Ammonová, aniž se vyjádřila ke konkrétním zemím.

Šéfka unijního centra mimo jiné také potvrdila, že ve většině zemí EU v posledních dnech trvale klesají počty nově nakažených či obětí covidu-19. Jediná země, kde míří křivky opačným směrem, je Bulharsko a bez výraznějších změn je situace v Polsku, Rumunsku a Švédsku. Omezení, která zavedly evropské země, mají podle ní příznivý vliv nejen na šíření koronavirové nákazy, ale i na další snadno přenosné choroby. Výrazně méně se podle ní přinejmenším v některých státech šířil například norovirus, který v tomto období jinak velmi běžně způsobuje trávicí obtíže.

ČTK