Kyjovská nemocnice hledá peníze na rekonstrukci porodnice

Foto: Nemocnice Kyjov

Nemocnice Kyjov hledá peníze na zahájení rekonstrukce gynekologicko-porodnického pavilonu. Rekonstrukce rozdělená na tři etapy má stát kolem půl miliardy korun. Nemocnice oslovuje kraj jako zřizovatele i ministerstvo zdravotnictví, řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Veronika Neničková. Krajský radní Milan Vojta (ANO) řekl, že kraj intenzivně vnímá potřebu opravit jedinou porodnici v regionu, náklady ale podle něj překračují možnosti kraje. Uložil tedy řediteli, aby navrhl způsoby financování opravy.

Pracovat na rekonstrukci porodnice si dal za cíl i ředitel Lubomír Wenzl, který přišel do vedení loni v létě. Podle něj pavilon slouží skoro 70 let a nikdy nepodstoupil významnější opravu. V nemocnici je přitom ročně kolem tisícovky porodů a má kolem 1100 zaměstnanců.

Rekonstrukce je rozdělená na tři etapy. První se týká dětského oddělení, druhá operačních sálů a třetí lůžkové části. „Nejnákladnější budou operační sály. Ale snažíme se pořizovat přístroje na gynekologické a porodní oddělení, abychom částku ponížili,“ uvedla Neničková.

Podle Vojty je nutné, aby na případnou první etapu další etapy navázaly. „Nicméně celkové náklady přesahují částku 400 milionů korun. Takovou částku má kraj na investice například do dopravy, školství a sociálních služeb na celý rok,“ uvedl Vojta. Je si však vědom, že je porodnice jediná v okrese. „Proto jsem dal řediteli nemocnice úkol navrhnout možné způsoby financování, tedy i dotační, úvěrové nebo se zapojením soukromých prostředků,“ dodal.

ČTK