Laboratoř, která odhalila dva nakažené koronavirem, má pozastavenou činnost

Zdroj: Pixabay

Právo dnes přineslo pokračování absurdní komedie, kterou sehrává ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s pacienty při jejich testování na koronavir. Soukromá laboratoř Tilia, která už odhalila dva nakažené pacienty, z nichž minimálně jednu odpovědné instituce odmítly testovat, už testovat nesmí.

„Naše činnost je dočasně pozastavena. Všechny musím nyní odmítat,“ uvedla vedoucí laboratoře Tilia Soňa Peková v rozhovoru pro Právo.

Podle informací Práva totiž laboratoř nemá akreditaci a uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou. K čemu by ji potřebovala, když si pacienti hradí test na koronavirus sami, je otázkou. Spíše to působí jako pomsta úřadů řízených ministrem zdravotnictví. Laboratoř přitom jen vyšla vstříc lidem, kteří přistupují odpovědně ke svému zdraví.

„Jsou to lidé, kteří zodpovědně přistupují k tomu, že se vrátili z nějaké oblasti. Chtějí vědět, jestli nejsou zdrojem nákazy, protože státní instituce nemají kapacitu na vyšetření. Lidem se vyšetření nedostane a jsou odmítnuti. Pak se o ně postaráme my, máme na to kapacitu i technologie,“ popisuje Peková.

„Doporučuji všem občanům, aby nevyhledávali soukromé laboratoře, když mají podezření na infekci, ale aby se řídili pokyny hygieniků,“ tweetuje ministr Vojtěch. Paradoxní je, že test v soukromé laboratoři stojí 1264 korun, kdežto v ministrem posvěcených laboratořích čtyřikrát tolik.

Ministerstvo zdravotnictví uznalo, že už je čas dát lidem možnost se testovat v soukromých laboratořích. Ale až poté, co se jich desetitisíce vrátili z koronavirem zasažené Itálie a další se tam chystají.

Mezi tím ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ráno přes twitter sděluje, kolik lidí má potvrzenou nákazu koronavirem. Pacienti ale musí počkat. Svou diagnózu se dozví z televize nebo návštěvy hygieniků.

„Měl jsem dost velkou zlost (doteď mám), když jsem se zprávu o negativním výsledku testů na COVID-19 svých dětí a neprůkaznosti testu u mě dozvěděl nejdříve od SuperStar ministra nakrucujícího se před kamerami ČT24 a až hodinu potom od lékařů. Absurdní,“ stěžoval i David Rýc.

„Státní zdravotní ústav se zlobil za to, jak jsem postupovala v prvním případě, s tím že mám nejprve informovat zodpovědné instituce. Takže pacienta jsem neinformovala o výsledku, on sám mi volal v pátek v sedm hodin ráno, že mu před domem přistálo komando z hygieny, že ho asi odvezou do karantény. Od té doby o něm nic nevím,“ uvedla Peková.