Léčebna v Jevíčku bude šetřit energie v historickém pavilonu S

Pardubický kraj chystá energeticky úsporná opatření jedné z budov léčebného ústavu v Jevíčku na Svitavsku. Nechá například repasovat okna nebo zateplí strop. Úpravy pavilonu S budou stát 20 milionů korun bez DPH, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

Budovy celého sanatoria postaveného v letech 1913 až 1926 jsou od roku 2016 kulturní památkou. Na všechny opravy proto dohlížejí památkáři. „Většina oken a dveří bude muset být repasována právě vzhledem k památkové ochraně budovy. V případech, kdy nebude možná repase, budou vyrobeny přesné kopie. Vnější křídla oken osadíme tepelně izolačním dvojsklem,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Kraj rovněž plánuje zateplení stropu ve čtvrtém nadzemním podlaží, na podlahu půdy dělníci umístí minerální vatu. „Předání staveniště očekáváme v polovině září letošního roku,“ řekl Línek.

Hejtmanství vybralo firmu až napodruhé kvůli malému počtu zájemců. Výsledná cena stavby činí necelých 20 milionů korun bez DPH, což je o 300.000 korun méně, než předpokládala zadávací dokumentace. Práce by neměly omezit léčebnou péči.

„Některé pavilony byly v minulosti podinvestované a nyní se nám daří dostávat areál do velmi dobrého stavu, avšak další investice jsou ještě před námi, a to včetně renovace interiérů,“ řekl krajský radní Ladislav Valtr (ODS).

Ústav existuje od roku 1916 a ročně se v něm léčí kolem 2000 pacientů s pneumologickými onemocněními nebo pohybovými obtížemi. Pardubický kraj již opravil dřevěné lehárny za 15 milionů korun, přestavěl bývalý dětský pavilon na plicní rehabilitace za 40 milionů korun a rekonstruoval střechu stravovacího pavilonu.

ČTK