Léčebný ústav v Jevíčku zateplí ubytovny pro zaměstnance

FOTO: olujevicko

Odborný léčebný ústav Jevíčko na Svitavsku chystá na třech svých budovách úpravy, které sníží spotřebu energií. Pardubický kraj, který zařízení zřizuje, na to plánuje získat evropské dotace. Náklady na projekt odhaduje na 37 milionů korun.

„Stavební úpravy se týkají tří budov, které slouží jako ubytovny pro zdravotnický personál. Všechny tři byly postaveny v první polovině 20. století. Jde o provozně vedlejší objekty,“ řekl krajský radní Ladislav Valtr (ODS).

Stavební energetické úpravy by kraj mohl provést v příštím roce. Letos požádá o dotace. Kraj opravuje ústav postupně, projekty dosud stály desítky milionů korun.

Sanatorium postavené v letech 1913 až 1926 je od roku 2016 kulturní památkou. Loni kraj na pavilonu S nechal repasovat okna a zateplit strop. Úpravy pavilonu stály 25 milionů korun. Opravené jsou také dřevěné lehárny za 15 milionů korun, bývalý dětský pavilon byl za 40 milionů korun přestavěn na objekt pro plicní rehabilitace.

Ústav existuje od roku 1916. V počátcích poskytoval péči lidem s tuberkulózou. Ústav byl tehdy určen pro ženy a dívky, po první světové válce zařízení začalo přijímat i mužské pacienty. Po zabrání Sudet se do ústavu přestěhovaly také děti z ústavu ze Šumperka. V současnosti se v sanatoriu ročně léčí kolem 2000 pacientů s pneumologickými onemocněními nebo pohybovými obtížemi.

ČTK