Lékaři hořovické nemocnice provedli unikátní operaci píštělí

Zdroj: Pixabay

Lékaři hořovické nemocnice provedli unikátní léčbu konečníkových píštělí při Crohnově nemoci pomocí kmenových buněk. Operaci osmatřicetiletého pacienta nebylo možné zvládnout běžnými chirurgickými metodami ani konvenční či biologickou konzervativní léčbou. Podobný zákrok se v ČR uskutečnil poprvé a kromě použití v klinickém výzkumu s ním mají zkušenosti pouze odborníci v sedmi dalších zemích, informovala mluvčí hořovické nemocnice Petra Horáková.

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Píštěle kolem konečníku jsou pro pacienty trpící tímto onemocněním závažnou komplikací.

Při operaci bylo použito léčivo obsahující upravené buňky schopné zhojit píštěle. Pacientovi byl v celkové anestezií aplikovány do okolí píštěle čtyři ampule, přičemž každá dávka obsahovala třicet milionů buněk. Díky unikátním vlastnostem kmenových buněk se zmírní zánětlivé reakce v místě píštěle a je podpořen růst nové tkáně.

Píštěl je patologické propojení konečníku s kůží v oblasti kolem řitního otvoru. Obtíže se projevují hnisavým výtokem, svěděním, bolestmi a inkontinencí. Nemocní trpí výrazným zhoršením kvality života a musí podstupovat opakované akutní a plánované operace. Kompletního chirurgického odstranění píštělí je možné dosáhnout pouze v některých případech poměrně složitou plastikou, jejíž hojení trvá mnoho týdnů. Díky prvnímu podání kmenových buněk se v České republice objevuje nový a efektivní druh léčby, dodala Horáková.

Hořovická nemocnice patří do skupiny AKESO Holding Sotiriose Zavalianise. Součástí zdravotnické skupiny je také Rehabilitační nemocnice Beroun a radiologické a onkologické centrum Multiscan Pardubice.

ČTK