Lékaři kritizují Maláčovou. Elektronická neschopenka podle nich nefunguje

lékař - ilustrační foto

Praktiční lékaři místo léčení pacientů stále bojují se špatně fungující e-neschopenkou. V otevřeném dopise proto apelují na ministryni Janu Maláčovou, aby o e-neschopenkách nepodávala zavádějící informace a začala dlouhodobě neúnosnou situaci ihned řešit.

Elektronické neschopenky podle lékařů nefungují bez problémů, vyplnění je časově náročné a systém často vypadává. „Ministerstvo klame veřejnost, že e-neschopenky fungují, a že pokud nefungují, jsou vinni všichni kolem kromě ministerstva. Bohužel musíme konstatovat, že se jedná o nedodělek, který není plně elektronický a co je elektronické, tak zdaleka nefunguje tak, jak to pacienti, lékaři a zaměstnavatelé potřebují,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

„Z dosavadního počtu zaslaných eNeschopenek je zřejmé, že je lékaři v zásadě bez problému používají. Je třeba zdůraznit, že lékař splní svou povinnost v rámci eNeschopenek vůči ČSSZ již vlastním odesláním eNeschopenky,“ oponuje tisková mluvčí MPSV Kristýna Křupková.

Podle sdružení v dopise ministryni lékaři představili zásadní problémy, se kterými se v praxi potýkají. „Ostrý start neschopenek bez možnosti předchozího vyzkoušení si tak vybírá svou daň. Lékaři řeší technologické a administrativní problémy a nemohou se plně věnovat léčbě pacientů,“ uvedli v prohlášení.

„Systém eNeschopenky je od 1. 1. 2020 plně funkční a na provozní zjištění je ve spolupráci s dodavatelem operativně reagováno v co nejkratší době,“ dodává Křupková.

Naprosto nepochopitelné je podle nich například zpracovávání odeslané neschopenky, které jak se ukazuje trvá často mnoho hodin, a dokonce i dní. Během této doby nelze s e-neschopenkou nic dělat, nelze nastavit či měnit pacientům vycházky, odeslat lístek peníze, nebo neschopenku na žádost pacienta ukončit.

 „Nikdo neví, v jakém stavu vlastně neschopenka je, jestli vůbec vznikla a zda ji může vidět zaměstnavatel. Je to další jasný důkaz nepřipravenosti systému, který byl neuváženě a zbrkle spuštěn v ostrém režimu, přesto, že měl rok běžet ve zkušebním provozu,“ vysvětluje docent Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

„ČSSZ nemůže přímo ovlivnit způsob zpracování eNeschopenky v lékařských SW, je však v kontaktu s dodavateli těchto SW a na tyto poznatky z praxe je upozorní. ČSSZ se setkala s tím, že lékaři očekávají k odeslaným eNeschopenkám notifikaci ČSSZ, že ze zaslané eNeschopenky byl vytvořen v systémech ČSSZ případ, nicméně to jako podmínku další práce s eNeschopenkou ČSSZ nestanoví,“ dodala mluvčí.

Opakované problémy mají lékaři zaznamenávat při vyplňování e-neschopenky i několikrát denně, například při změně zaměstnavatele. Systém lékaře nepustí, pokud nevyplní zaměstnavatele, ale pacienti ho často neznají.

„Při mnoha jednáních v minulosti nám Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) přislíbila, že při neztotožnění jakéhokoli údaje bude možno pokračovat bez zdržení dál s tím, že ho úředníci ČSSZ poté sami doplní. Je to typická časově velmi náročná práce za úředníky, kterou ale MPSV nehradí,“ připomíná Býma.

Lékaři vytýkají ministerstvu také to, že při nevypisování e-neschopenek mohou dostat až několikatisícové pokuty. V případě výpadků serveru přitom nemají jinou možnost než vypsat pracovní neschopnost ručně. „Pracovníci ČSSZ nám nejsou při problémech nápomocní. Je paradoxní, že ČSSZ zdravotníkům za práci nic neplatí, ale za její „špatné” provedení hrozí finančními sankcemi. Jinými slovy: doktore, pracuj pro můj úřad zdarma, nestěžuj si na to, že jsi dostal špatný pracovní nástroj a pokud s ním nebudeš dobře pracovat, dostaneš pokutu,“ říká Šonka.

Za práci pro stát také chtějí lékaři dostat zaplaceno. „Lékaři museli zakoupit speciální moduly ke svému zdravotnickému softwaru a platí za jejich provoz desítky tisíc ročně, stejně tak za práci IT specialistů, bez kterých se e-neschopenka neobejde. To jim, stejně jako jejich práci s vedením neschopenek, nikdo nehradí, vše dělají zadarmo. Pokud se s ČSSZ na úhradě nedohodneme, zažalujeme ji“ uzavírá MUDr. Šonka.

Praktičtí lékaři proto žádají ministryni Janu Maláčovou o schůzku, kde by se mohli společně zabývat řešením této dlouhodobě neudržitelné situace. „Jsme přesvědčení, že řadu problémů je možné vyřešit během krátké doby. Není však možné je zlehčovat, nebo před nimi zavírat oči,“ dodává Šonka, který už dříve avizoval možnost žaloby na ČSSZ kvůli úhradě nákladů spojených se zavedením e-neschopenky. O úhradě už dříve jednalo sdružení s ministrem Adamem Vojtěchem, ten ale platbu odmítl.