Lékaři: MPSV slíbilo řešit provozní problémy s e-neschopenkami

Nemoc, foto: Pixabay

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle Sdružení praktických lékařů slíbilo řešit provozní problémy spojené s e-neschopenkami. Předseda sdružení Petr Šonka ČTK řekl, že ministerstvo spolu s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) zváží i nutnost zachování takzvaného lístku na peníze. Elektronicky musí lékaři vypisovat neschopenky od ledna, do 22. ledna jich bylo vydáno přes 208.000. Okolo tří procent je vypisováno na papírovém formuláři, který mohou lékaři použít při výpadku systému ČSSZ, internetu nebo třeba elektřiny.

„Probrali jsme provozní problémy, které jsme zaznamenávali. Ministerstvo nám přislíbilo, že se jimi bude zabývat. Plánuje také zřídit infolinku, kam bychom je mohli hlásit,“ uvedl Šonka.

„Budeme komunikovat na technické úrovni mezi Sdružením praktických lékařů a Českou správou sociálního zabezpečení,“ řekla po schůzce novinářům ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Problémy, na které lékaři upozorňovali byla podle ní „nedorozumění technického a IT charakteru“.

Resort práce dál nesouhlasí s požadavkem, aby lékaři dostávali za vydávání e-neschopenek zaplaceno. Peníze už dnes podle ní mají v platbách ze zdravotního pojištění. „Mají díky e-neschopenkám méně práce a chtějí více peněz. Ročně by to stálo půl miliardy korun,“ dodala. Sdružení potvrdilo, že dál zvažují MPSV kvůli e-neschopenkám žalovat.

Podle Šonky diskutovali také o nutnosti takzvaného lístku na peníze, tedy potvrzení pro zaměstnavatele, které musí zaměstnanec donést na konci každého měsíce. „Vůbec poprvé ministerstvo a MPSV připustily, že by se mohl zrušit. Byla by ale potřeba změna legislativy,“ doplnil. K tématu se mají lékaři a zástupci MPSV a ČSSZ sejít i se zaměstnavateli u kulatého stolu.

Systém e-neschopenek je v provozu od 1. ledna. Lékaři musí sociální správě posílat formuláře o pracovní neschopnosti elektronicky. Nařizuje jim to zákon. Papírové tiskopisy mohou použít jen při výpadku aplikací ČSSZ, lékařského programu, internetového připojení či elektřiny. Do 22. ledna zatím úředníci dostali 4944 papírových dokladů. Počet není konečný, doručení trvá i týden. Za nepoužívání e-neschopenek hrozí doktorům pokuta, a to za jeden případ až 10.000 korun. MPSV ve středu informovalo, že žádnou zatím neudělilo.

Lékaři mohou e-neschopenky vyplňovat na webu ČSSZ nebo ve svých lékařských softwarech. Jejich výrobci podle ministerstva mohli za část potíží, které lékaři od spuštění systému hlásili. „Někteří dodavatelé lékařského softwaru způsobili komplikace lékařům tím, že neimplementovali do aplikací možnost pracovat s eN-neschopenkou před tím, než ji převzala ke zpracování ČSSZ,“ uvedlo ve středu tiskové oddělení ministerstva. Většina jí ale podle něj měla.

ČTK