Lékaři pardubické nemocnice většinou nestáhli výpovědi

Společnost Nemocnice Pardubického kraje stále nezažehnala personální krizi, jež hrozí v pardubické nemocnici. Na konci března tam podalo výpověď 56 lékařů, tedy 13 procent z celkového počtu. Vedení společnosti před třemi týdny po jednání s lékařskými odbory nabídlo zvýšení příplatků za práci v noci a o víkendu pro všechny zaměstnance pěti krajských nemocnic. Výpovědi ale zatím stáhlo jen minimum lékařů, řekl předseda místní organizace Lékařského odborového klubu (LOK) Pardubice Ján Motešický. Zdravotnická společnost s lékaři vyjednává dál.

„Vím pouze o dvou. V současnosti už ale každý lékař jedná s vedením nemocnice individuálně, jde to mimo LOK,“ uvedl Motešický. Většina lékařů podle něj možná vyčkává, jakou výplatu dostanou za minulý měsíc a zda se do ní již promítne nabídka vyšších příplatků. LOK s ní souhlasil, řekl Motešický.

Mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová dvě stažené výpovědi potvrdila. „Minulý týden proběhla v Pardubicích schůzka lokálního lékařského odborového klubu a návazně jsme obdrželi dopis, v němž zástupci lékařů formulovali některé další otázky a podmínky. S autory dopisu se sešli zástupci vedení personálního úseku a Pardubické nemocnice. Položené otázky diskutovali a přislíbili odeslat lékařům písemnou odpověď v průběhu příštího týdne. Jednání tak stále pokračují,“ sdělila Semrádová.

Lékařské odbory do jednání vstupovaly s třemi okruhy požadavků. Kromě zvýšení příplatků za noc a víkend žádaly vyšší bonifikaci zkrácených úvazků a výraznější benefit zaměstnanců ve formě studijního volna. Motešický dříve uvedl, že důvodem výpovědí lékařů byla jejich frustrace z neplnění závazků vedením nemocnice, netransparentní a nepřesné odměňování personálu a chybějící komunikace ze strany společnosti. Vedení nemocnic zatím vyhovělo prvnímu požadavku.

Výpovědi dali lékaři z šesti oddělení, deset z anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO). Péči v nemocnici to zatím neohrožuje, výpovědní lhůta trvá do konce května.

Pod krajskou společnost Nemocnice Pardubického kraje patří nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí. V lednu se dohodla s odbory, že v nich vzrostou lékařům mzdy o 5000, 8000 a 15.000 korun měsíčně, všem ostatním pracovníkům o osm procent. Zdravotnická firma je toho názoru, že vyšla zaměstnancům nadstandardně vstříc, zvýšení mzdy je součástí nárokových složek, u lékařů a sanitářů se celý nárůst promítá přímo do tarifů. Změny se týkaly už lednových mezd.