Lékaři radí, abychom nepodceňovali šupiny na kůži, může jít o příznaky rakoviny

pixabay.com

Lékaři varují, že lidé, kteří se opalují v teplých destinacích nebo pravidelně navštěvují solária, by měli být opatrní. Přemíra slunečního záření nebo nadměrná expozice soláriím může způsobit aktinickou keratózu, což je předstadium rakoviny kůže. Tito růžoví kožní útvary, které zprvu nevypadají vážně, podle odborníků mohou v jedné pětině případů vést k malignímu nádoru. Je důležité, aby pacienti nepodceňovali změny na kůži a včas se obrátili na dermatologa. Specializovaní lékaři nabízejí různé léčebné metody, které mohou zabránit vývoji rakoviny. Nejlepší je však prevence, pečlivě dbát na ochranu kůže, používat opalovací krém minimálně se SPF 30 a nepřehánět to se sluníčkem jak v zimě, tak v létě.

Podle lékařů je aktinická keratóza vždy důsledkem dlouhodobého a nadměrného expozice kůže slunečnímu záření. Často se objevuje na obličeji, jako například uši, rty nebo nos, stejně jako na hřbetech rukou nebo předloktí. U mužů je také často přítomna na pleši, kde chybí přirozená ochrana ve formě vlasů.

„Aktinická keratóza nejdříve vypadá jako malé růžové ložisko, které však má hrubší povrch. Později ložisko změní barvu na růžovočervenou a je pokryté šupinou. V pokročilé fázi je už šupina znatelně vyvýšená nad povrch kůže„, uvádí prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP.

Podle ní se aktinická keratóza častěji vyskytuje u mužů – postihuje asi 15 % populace, ale u jedinců starších 70 let je tento podíl již 34 %. U žen je choroba zaznamenána u 5 % jedinců, avšak po dosažení 70 let se tento podíl zvyšuje na 18 % populace. Takže ve věku nad 70 let má prakticky každý druhý jedinec aktinickou keratózu. Podle prof. Arenbergerové je výskyt onemocnění často vysoký v Austrálii nebo v jižních státech Evropy, ale i slunce v Česku by nemělo být podceňováno a měli bychom se před ním chránit.

Lékaři dávají varování, že bychom neměli ignorovat změny na kůži, protože aktinická keratóza může v průběhu času přecházet do maligního nádoru. „Je to přednádorový stav, který se v až 20 % případů může rozvinout v invazivní spinocelulární karcinom neboli spinaliom. Ten se v nejhorších případech může šířit například do uzlin nebo plic. Zároveň však není tak agresivní jako melanom a dává o sobě relativně dlouho vědět dopředu tím, že je vidět, takže pacientům umíme pomoci i v poměrně pokročilých stadiích,“ uvádí MUDr. Radek Litvik, dermatolog z Fakultní nemocnice Ostrava.

Pozor na solária

Podle MUDr. Litvika je hlavním faktorem rizika pro vznik onemocnění kromě věku také typ pleti – jedinci s hnedou pletí jsou nejvíce ohroženi. Riziko se však podle něj zvyšuje i za předpokladu, že si lidé sami nechrání svou pokožku, zejména pokud se často vystavují slunečnímu záření na pláži bez dostatečné ochrany nebo pravidelně navštěvují solária.

„Nejdůležitější je chránit se před slunečním zářením. Základ je i takzvaný zákon 3K – košile, kalhoty a klobouk. Zbytečné je chodit do solárií a tam se vystavovat dalšímu UV záření. Občas je také vhodné se na vlastní kůži občas lépe podívat, a i s malým podezřením přijít k lékaři a zahájet léčbu, abychom mohli předejít vážnějším stavům,“ navazuje MUDr. Litvik.

Současná léčba aktinické keratózy zahrnuje různé postupy, mezi něž patří kryoterapie s použitím kapalného dusíku, laserová terapie a fotodynamická terapie, při nichž mohou být bolestivé zákroky a vyžadovat opakované návštěvy. Nová léčba v podobě krému, který podporuje imunitní reakci kůže a potlačuje množení buněk, se osvědčuje jako pohodlná a účinná metoda samoléčby po dobu několika týdnů. Další možností je chirurgické odstranění lézí, což je obvykle doporučeno v případech, kdy se onemocnění vyvinulo v nádor.

Aktinické keratóza

Aktinická keratóza, také známá jako solární keratóza, je stádium přednádorových změn na kůži zapříčiněných dlouhodobým vystavením slunečnímu záření. Toto běžné kožní onemocnění se často vyskytuje u starší populace, obzvláště u mužů s řídkými vlasy nebo těmi, kteří mají pleš. Lidé s jasnou pletí (fototyp I a II) a jedinci s dlouhodobou expozicí na sluneční záření jsou ve větším riziku. Prevence aktinické keratózy je klíčová a zahrnuje ochranu pokožky, vyhýbání se slunečnímu záření a používání ochranných krémů s vysokým UV faktorem na odkryté části těla.