Lékaři v Brně provedli 200. operaci mozku u pacienta při vědomí

Lékaři a zdravotní sestry FN Brno přepisují dějiny medicíny. Dítě přichází na svět císařským řezem po 117 dnech od mozkové smrti matky. Zdroj: FN Brno

Lékaři Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně provedli jubilejní 200. operaci pacienta s nádorem mozku, při které je pacient při vědomí a hovoří s lékaři. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. První takovou operaci podle ní nemocnice provedla jako jedna z prvních v České republice v roce 1997.

Pacientem byl šestatřicetiletý Jaroslav Koukol z Jindřichohradecka. „Odoperovali jsme mu nádor, který se nacházel v oblasti zodpovídající za funkce, jako je řeč nebo paměť. Proto jsme ho během operace probudili, komunikovali s ním a testovali tyto schopnosti s cílem zabránit jejich poškození,“ uvedl přednosta neurochirurgické kliniky Radim Jančálek.

Pacient mohl vzhledem k věku a fyzické kondici zákrok podstoupit. „Operaci si pamatuju jen matně. Vím, že se někdo na něco ptal, ale na detaily si nevzpomínám. Před operací jsem byl pozitivně naladěný, věřil jsem lékařům,“ uvedl Koukol.

Nemocnice provedla první operaci pacienta s nádorem mozku při jeho vědomí v roce 1997. „Operace nazvaná awake kraniotomie byla zpočátku spíše výjimečná. V posledním desetiletí se ovšem stává čím dál běžnější. Lékaři se neomezují pouze na pacienty s nádory mozku, ale také na ty s epilepsií nebo cévním onemocněním mozku. Není to však operace vhodná pro každého pacienta,“ řekla Lipovská.

Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně provede ročně asi 20 obdobných operací. „Počty postupně narůstají, jak přibývá pacientů s nádory mozku,“ poznamenala mluvčí. „Jelikož je naším cílem co nejbezpečnější operace pro pacienta, který se pak bude moct vrátit do běžného života, je pravděpodobné, že podobné výkony budeme do budoucna provádět mnohem častěji a s pacientem komunikovat běžně po celou dobu operace,“ uvedl Jančálek. Podle něj je vždy nutné zvážit přínos pro pacienta, pro něhož je probuzení a testování při operaci zvýšenou zátěží. „Díky této technice jsme ovšem schopni operovat nádory, které se dříve považovaly za příliš rizikové, a přitom zachováme kvalitu života pacientů,“ dodal Jančálek.

ČTK