Lékaři ve Wu-chanu mají málo kombinéz, nemění je proto řadu hodin

Lékařka, ilustrační foto Pixabay

Kritický nedostatek ochranných roušek a obleků komplikuje práci zdravotnického personálu v nemocnicích v čínském Wu-chanu, odkud se od konce loňského roku šíří nákaza koronavirem Covid-19. Aby použili ochranných kombinéz co nejméně, tráví v nich lékaři nepřetržitě třeba i osm hodin. Po tu dobu nemohou jíst, pít ani si dojít na toaletu, píše agentura AFP. V některých nemocnicích ve Wu-chanu prý dokonce lékaři používají jednorázové obleky opakovaně, pouze je před každým užitím znovu vydezinfikují. Jsou si vědomi toho, že kombinézy už nemusejí být jako obrana před infekcí účinné, ale je to podle nich lepší, než se nechránit vůbec.

Na Wu-chan připadá podle agentury AFP 74 procent z přibližně 1100 obětí, které si nový koronavirus ve světě vyžádal, a 43 procent všech infikovaných pacientů. Riziko, kterému jsou vystaveni lékaři, sestry a další pracovníci ve zdravotnictví, ukázala páteční smrt oftalmologa Li Wen-lianga. Li byl přitom jedním z prvních, kdo na nebezpečí viru Covid-19 v prosinci poukázal a kdo vyzýval kolegy k nošení ochranných pomůcek. Sám se údajně nakazil od pacientky.

„Aby ušetřili ochranné kombinézy, mění si je lékaři teprve po čtyřech, šesti, někdy dokonce až po osmi hodinách,“ řekla agentuře AFP jedna z lékařek, která pracuje ve velké wuchanské nemocnici, kde se léčí pacienti s těžkým zápalem plic. Právě touto nemocí se nákaza koronavirem Covid-19 v závažných případech projevuje.

„Po tuto dobu nemohou kolegové jíst, pít nebo si dojít na záchod,“ vylíčila dále lékařka, která si v obavách z možného postihu přála zůstat v anonymitě. Někteří lékaři během dlouhých služeb nosí pleny pro dospělé, přiznala podle AFP čínská Národní zdravotní komise.

Lékaři a sestry ve Wu-chanu denně potřebují 59.000 ochranných kombinéz, mají jich k dispozici ale jen 18.500, uvedl zástupce starosty města Chu Ja-po. Podobně je tomu i s ochrannými maskami N95 – místo 119.000 potřebných jich je jen 62.000.

Tato situace rozčiluje Číňanku Sü Jüan, která žije ve Spojených státech a denně mluví se svými bývalými spolužáky působícími nyní ve wuchanských nemocnicích Tchung-ťi a Sie-che, jež přijímají pacienty ve vážném stavu. Sü uvedla, že od prosince utratila v přepočtu již 4600 eur za ochranné obleky, které poslala svým přátelům.

„Jeden z nich je nucen nosit stejnou kombinézu pět dní po sobě. Každý den ji po použití dezinfikuje. Říká, že je už možná neúčinná, ale je to lepší než nic,“ řekla Sü v telefonickém rozhovoru agentuře AFP.

Wu-chan oficiálně registruje 19.558 nakažených, mnoho dalších ale přichází s příznaky infekce do nemocnic. „Do služby jsou povoláváni lékaři ze všech oborů. Na jednom oddělení přijmou za osm hodin kolem 400 pacientů,“ popsal stejný lékař z Wu-chanu.

O tom, jaké riziko pacienti pro nemocniční zaměstnance představují, svědčí rostoucí počet nakažených lékařů. Americký lékařský časopis Jama v pátek uvedl, že v jedné z nemocnic ve Wu-chanu je infikovaných lékařů již 40.

„U nás máme podezření na nákazu u 17 lékařů,“ prohlásil pod podmínkou anonymity lékař z jiné, menší wuchanské nemocnice. „Kvůli nedostatku zdravotnického materiálu se někteří kolegové chrání pouze lékařskými plášti… Lékaři, kteří dostanou horečku, jsou umístěni do karantény. Je nás ale málo, takže pokud po sedmi dnech lékaři teplota klesne, nemocnice ho nutí vrátit se zase rychle do práce,“ vylíčil dotyčný.

ČTK