Lékaři VFN nově odebírají pacientkám vzorek z vaječníků bez narkózy a operace

Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) nově odebírají pacientkám, u kterých mají podezření na rakovinu, vzorek z vaječníků bez narkózy a operace. Díky využití ultrazvuku k navigaci při biopsii pak léčbu případné rakoviny dokáží zahájit do čtyř dnů od první návštěvy pacientky. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN.

„Tru-cut biopsie je aktuálně považována za nejlepší metodu, jakou lze získat vzorek tkáně z nádorů v pánvi nebo dutině břišní,“ vysvětlil lékař Onkogynekologického centra kliniky Filip Frühauf. Efektivní je u pacientek s rakovinou vaječníků, kterou ročně onemocní v ČR asi tisíc žen.

Podle přednosty kliniky Davida Cibuly tamní lékaři metodu používají několikrát měsíčně, díky čemuž se ji na kliniku „U Apolináře“ jezdí učit odborníci z celého světa. Studie, která měla prokázat účinnost metody s využitím ultrazvuku ve srovnání s vyšetřením na počítačovém tomografu nebo magnetické rezonanci, se v pěti evropských centrech zúčastnilo v letech 2018 až 2022 přes 240 žen.

U pacientek s pokročilým stadiem nádoru, který nebude možné kompletně odstranit, mohou lékaři s pomocí ultrazvukové navigace jehlou odebrat malý vzorek bez nutnosti hospitalizace pacientky. U méně pokročilé rakoviny ženu připravují na operaci v řádu jednotek dní.

„V případě, že odebíráme biopsii, je výsledek k dispozici během 72 hodin a pacientka u nás zahájí bez dalšího prodlení cílenou léčbu s odloženou operací po zmenšení objemu nádoru,“ popsala vedoucí lékařka centra Daniela Fischerová.

Rakovina vaječníků patří k obtížně léčitelným, protože se na ni obvykle přijde až v pokročilém stadiu. Jen 30 procent nádorů vaječníků roste jenom ve vaječníku, většina vznikne ve vejcovodu a prorůstá i do okolních orgánů a břišních tkání.

Přesto pouze 35 procent žen má šanci, že bude žít i pět let od diagnózy, každý rok zemře asi 600 nemocných. Pokud ale nemoc lékař odhalí včas, roste šance na vyléčení až na 90 procent. Nejvíce ohrožené jsou ženy od 55 do 70 let. U čtvrtiny nemocných je nádor geneticky podmíněný. Genetická mutace BRCA u žen způsobuje třicetkrát vyšší riziko rakoviny vaječníků a desetkrát vyšší riziko rakoviny prsu. Lékaři proto pacientky vyšetřují a testují i jejich příbuzné.