Liberecká nemocnice má unikátní certifikát pro operace páteře

Liberecké nemocnici byl statut udělen na základě špičkové péče a rozvoje spinální jednotky. FOTO: KNL

Krajská nemocnice v Liberci získala jako první v Česku a čtvrtá v Evropě unikátní certifikát pro operace páteře, status Centra excelence spinální chirurgie. Ve světě má tuto certifikaci jen 13 nemocnic. Certifikát uděluje společnost Eurospine – Spine Society of Europe, která sdružuje odborníky na páteř, zaměřující se na klinickou péči i výzkum. Liberečtí lékaři se na operace páteře specializují už čtvrt století, loni jich provedli více než 1800, řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Liberecká nemocnice získala statut na základě úrovně péče a také díky rozvoji spinální jednotky, která je součástí zdejšího Traumacentra. „Díky tomu, jak je péče o spinální pacienty v nemocnici léta organizována, a díky rozvoji, který za posledních 25 let zaznamenala, bylo možné, aby prošla nezávislým auditem,“ řekl generální ředitel největší nemocnice v kraji Richard Lukáš, který byl spolu s přednostou libereckého Neurocentra Petrem Suchomelem spoluzakladatelem spinální chirurgie v Liberci.

Pro libereckou nemocnici je certifikát prestižní záležitostí. Statut Centra Excelence získala pro tři hlavní kategorie péče – degenerativní onemocnění, tumory a úrazy. Auditoři ocenili vybavení klíčových provozů, zejména operačních sálů, jednotky intenzivní péče a diagnostického zázemí nemocnice, i návaznost jednotlivých procesů. „Velmi je překvapila přítomnost Spinální jednotky,“ doplnil ředitel. Spinální jednotka zaměřená na léčbu těžkých úrazů páteře, pomáhá pacientům s návratem do života. V Česku jsou jen čtyři. V Liberci ji otevřeli v roce 2003.

V Liberci se zaměřují na operace páteře po úrazech i kvůli nádorům a degenerativním poškozením páteře, která převažují. „Dělal jsem analýzu na degenerativní onemocnění krčních páteří. A s podivem – přestože doba je tak divoká – úrazů tolik nepřibylo, ale počet degenerativních onemocnění se za deset let víc než zdvojnásobil,“ doplnil Suchomel.

Populace podle něj stárne a lidé se operací páteře méně bojí, protože už jsou běžným standardem. Špičková technika také podle něj umožňuje dělat stále náročnější zákroky. „Jediné, co ještě nepodařilo, je scelit přeťatou míchu a bude ještě dlouho trvat, než se v tomhle udělá nějaký pokrok,“ dodal přednosta libereckého Neurocentra.

ČTK