Lidé nechodili na preventivní prohlídky a sluní se. Dermatologové se bojí kožních nádorů

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Rostoucího počtu zhoubných melanomů, tedy nádorů kůže, se obávají dermatologové z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA). Lidé podle nich v době pandemie zanedbávali preventivní prohlídky, uvedli zástupci nemocnice v tiskové zprávě.

„Počet nových případů maligního melanomu ročně v Česku stále narůstá. Během pandemie onemocnění covid-19 lidé často zanedbávali prevenci a podezřelá mateřská znaménka nebo jiné změny na kůži neřešili,“ upozornil primář dermatovenerologické kliniky FNUSA Miroslav Nečas.

Nejohroženější skupinou jsou podle dermatologů lidé se světlou kůží a rezavými nebo světlými vlasy, kteří se na slunci snadno spálí. „Ohrožení jsou také ti, kteří mají velké množství tzv. dysplastických kožních névů, potenciálně velmi rizikových pigmentových znamének směrem k vývoji do maligního melanomu. Další rizikovou skupinou jsou lidé, kteří se v průběhu života, především v dětství, na sluníčku opakovaně spálili,“ dodal Nečas. Upozornil, že z tohoto hlediska je nebezpečné i nekontrolované opalování v soláriích.

Základními preventivními kroky je ochrana pokožky před UV zářením. Lidé by se neměli přímému slunci vystavovat mezi 11:00 a 15:00 a při delším pobytu na slunci by měli používat přípravky s UVA i UVB filtry odpovídající výšky ochranného faktoru.

Zatímco opakované spálení kůže přispívá ke vzniku melanomu, takzvaná kumulativní dávka UV záření může vést ke vzniku jiných typů rakoviny kůže, například bazaliomu nebo spinaliomu. Lidé by podle dermatologů měli svým kožním znaménkům věnovat pozornost nejen doma, ale také je nechat pravidelně kontrolovat odborníky. Úmrtnost na rakovinu kůže sice v Česku mírně klesá, přispívá k tomu ale kromě stále pokročilejších metod léčení zejména včasné nasazení léčby.

ČTK, vlb