Lidé si dezinfikují ruce méně než před covidem, upozorňuje brněnský ústav

Dezinfekci na ruce používají návštěvníci Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně méně než před koronavirovou pandemií. Plyne to z frekvence doplňování dezinfekce ve veřejných prostorách, řekla ústavní hygienička Barbora Žolcerová. Zvláště pro onkologické pacienty je přitom čistota rukou zásadní. S ohledem na své onemocnění mají sníženou imunitu a infekce, které se rukama přenáší, pro ně může mít vážnější následky než pro běžnou populaci. Nemocnice na to dnes upozorňuje každoroční osvětovou akcí, kdy zdravotníci před Masarykovým pavilonem lidem ukazují, jak si správně ruce čistit.

„Všichni v naší odborné společnosti vidíme, že lidé dezinfekci používají méně. V době covidu dávkovače přibyly na mnoha místech, ale dnes už se u nich nikdo nezastaví. Z lidí opadl strach a napětí. Dezinfikovat si ruce považovali za nějaké opatření, které zmizelo spolu s ostatními, ale hygiena rukou vždy byla a bude důležitá. Závisí od ní míra bakterií v prostředí a úklid ji nenahradí,“ uvedla Žolcerová.

Spotřeba dezinfekce v MOÚ loni klesla meziročně o čtvrtinu. „Hygiena rukou je přitom nejúčinnější prevencí před vznikem a šíření infekcí, jakou jsou virová hepatitida A, střevní onemocnění nebo zlatý stafylokok. Je to důležité zejména pro naše pacienty, ale i nemocnice může být zdrojem infekce. Cílíme na to, aby si lidé zvykli dezinfikovat ruce při vstupu do objektu, po použití toalety, při odchodu, poté když přijdou domů nebo manipulují s penězi,“ doplnila hygienička.

U stánku před ústavem se obvykle zastaví přes 100 lidí z řad pacientů, návštěvníků i zdravotníků. Nejprve si nanesou dezinfekci a následně pod UV lampou zkontrolují, která místa opomněli. „Lidé si obyčejně promnou pouze dlaně a myslí si, že ruce mají čisté, ale není tomu tak,“ dodala Žolcerová. Snahou zdravotníků je také příchozí informovat o tom, že v porovnání s obdobím pandemie je nyní na trhu dezinfekce dost a lidé si mohou vybrat takové, které jim budou na kůži příjemné a nebudou je obtěžovat třeba výraznou vůní.