Lidé v metru nenosí roušky, policisté evidují na 50 případů denně

FOTO: pixabay

V průměru pět desítek případů, kdy lidé v metru a jeho prostorech nemají zakryté dýchací cesty, eviduje denně v Praze městská policie. Uvedla to vedoucí Kanceláře ředitele městské policie Praha Irena Seifertová. Podle ní hrozí za porušení tohoto nařízení, které vláda vydala v souvislosti s opatřeními proti koronaviru, pokuta až 10 000 korun, většinu případů však policisté řeší domluvou.

V pondělí projelo na eskalátorech ve stanici Muzeum před čtvrtou hodinou odpolední za jednu minutu téměř dvacet lidí bez roušky. Ti si buď roušku sundávali už na eskalátorech, nebo ji neměli vůbec.

Podle Seifertové se nejedná o neznalost, lidé o vládních nařízení vědí. „Jedná se spíše o případy, kdy si lidé neuvědomí, že v metru musí roušku mít, nebo případy ignorace tohoto opatření. Denně hlídky městské policie zjistí v průměru 55 případů tohoto porušení“ upřesnila Seifertová. Policisté kontrolují nošení roušek v metru pravidelně. „Není však reálně ani personálně možné, aby strážníci byli trvale ve všech stanicích metra,“ dodala Seifertová. To, že by lidé hlásili nenošení roušek na tísňovou linku městské policie, je ojedinělé.

Policie zjistila v Praze od začátku zavedení opatření v souvislosti s koronavirem přes 41.000 přestupků související s těmito opatřeními. Z toho nejvíce porušení, téměř 33.000, se týkalo právě nenošení roušek, asi 4700 těchto případů bylo v městské hromadné dopravě.

Od 1. července, kdy vláda rozvolnila opatření proti koronaviru, nemusí lidé ve většině míst v Česku nosit roušku v tramvajích a autobusech. Povinnost zakrýt si dýchací cesty v metru však stále platí. Podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové epidemiologové zvažovali, zda roušky ponechat v MHD. „Více než třetina lidí se každý den přepraví právě v metru. Jsou to klimatizované prostory, u autobusů a tramvají není klimatizace v 60 procentech vozů,“ uvedla v červnu Rážová. Je to podle ní kompromis, jak zabránit kolapsům z horka u lidí, kteří by v těch neklimatizovaných museli mít roušku.

To potvrzuje i epidemiolog Rastislava Maďar. Kromě toho je podle něj v metru také například větší riziko přenosu viru kvůli uzavřenému prostoru, větší koncentraci lidí nebo rychle se pohybujícímu vzduchu. „Je to vzduch, který před sebou tlačí souprava metra, to může způsobit přenos viru na větší vzdálenost,“ řekl Maďar.

V současné době jsou roušky povinné jen v pražském metru a v MHD v regionech, kde je více nakažených jako v Moravskoslezském kraji. Dál se musí nosit také v lůžkových zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory a také při akcích ve vnitřních prostorách pro více než 100 lidí.

Povinnost používat mimo domov roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. K prvnímu zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet 25. května, odkdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup.

ČTK,jš