Lidé ve Zlíně protestovali proti bytům pro duševně nemocné

Zlínská radnice

Asi tři desítky lidí dnes přišly na zasedání zlínského zastupitelstva kvůli chystané výstavbě bytů pro lidi s duševním onemocněním v části Letná. Někteří tamní obyvatelé s výstavbou nesouhlasí a podepsali petici, posbíralo se asi 700 podpisů. Iniciátor petice Ondřej Slováček řekl, že lidé přišli na zastupitelstvo také proto, aby se o bodu nehlasovalo či nerozhodlo.

Město chystá s obyvateli Letné o projektu besedu, která se však uskuteční až v pondělí. Podle Slováčka vedení radnice s protestujícími nejednalo a beseda bude až po jednání zastupitelstva, kdy bude o věci rozhodnuto. Stažení bodu z programu zastupitelstva a jeho projednání až po besedě dnes navrhl také opoziční zastupitel Čestmír Vančura (Zlín 21), návrh však neuspěl.

Na Letné by mělo podle plánu města vzniknout 11 malometrážních bytů, díky kterým by se duševně nemocní naučili samostatnosti. K dispozici jim však bude neustále odborný personál. Obyvatelé bytů by se vybírali z řad současných klientů služby Horizont, která na Letné již od roku 2007 funguje. Podle vedení města tak obyvatelům nehrozí nebezpečí, klienti Horizontu na Letnou již řadu let docházejí.

Podle Slováčka se však řada místních o svou bezpečnost obává. Vadí jim také to, že město do lokality neinvestuje a využilo objekty, které dříve sloužily obyvatelům, k jiným účelům, často pro duševně nemocné. Z klasické základní školy je škola praktická pro děti s mentálním postižením. Z bývalého kulturního centra se stala Naděje, která podporuje lidi s lehkým až středně těžkým mentálním postižením.

„Nejvíce nám vadí to, že město se pokusilo přestavět, co původně mělo sloužit občanům Letné, na něco, co v současné době slouží duševně nemocným. Přibývají další budovy a pro samotné občany se nic neděje. Na Letné je ohromné množství mladých rodin s dětmi a zázemí se tam vůbec nebuduje. Stačily by nám chodníky, opravit cesty a vybudovat třeba centrum, kam můžeme s dětmi chodit, když není pěkné počasí,“ uvedl Slováček.