Loni celníci do ČR nepustili na 1100 kg svačinek

Ilustrační fotografie

Loni celníci do ČR nevpustili skoro 1081 kilogramů tzv. svačinek ze zemí mimo EU. Podobně jich zadrželi i předloni, pochází například z Kazachstánu nebo Ruska. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček, který připomněl, že do EU není možné dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy, ale také mléko či mléčné výrobky jako máslo, sýry nebo jogurty.

Zákaz dovozu se nevztahuje na několik evropských zemí, jde o Andorru, Lichtenštejnsko, Norsko, San Marino a Švýcarsko. „Pro státy jako Grónsko, Faerské ostrovy a Island platí, že z nich lze dovézt maximálně do 10 kg výše zmíněných produktů,“ dodal mluvčí.

Kontrolu pak provádějí celníci na letištích. A když tyto výrobky živočišného původu objeví, zabaví je a zlikvidují, podobně se postupuje i u balíků zaslaných poštou nebo kurýrní službou, ale i při nákupu přes internetový obchod v zemi mimo EU.

„Uvedená omezení mají svá opodstatnění. Při dovozu svačinek ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení nebezpečných patogenů, které se jinak v EU nevyskytují. Mohlo by tak dojít k zavlečení nebezpečných nákaz zvířat nebo nemocí přenosných ze zvířat na člověka,“ dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Tímto způsobem se do ČR mohl dostat africký mor prasat, který se v ČR objevil předloni.