Loňské hospodaření nemocnic Kraje Vysočina bylo skoro vyrovnané

Nemocnice Třebíř, ředitelství. Foto: Nostrifikator / wikipedia

Hospodaření pěti krajských nemocnic na Vysočině bylo loni podle předběžných údajů téměř vyrovnané. V součtu vykazují ztrátu menší než jeden milion korun. V polovině roku přitom byly ve ztrátě 148 milionů korun. Za zlepšením bilance, jejíž výsledky budou definitivní asi v polovině roku, jsou podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) doplatky od zdravotních pojišťoven a stomilionový příspěvek, který mezi své nemocnice rozdělil kraj.

Třebíčská nemocnice zatím vykázala dvoumilionový přebytek hospodaření. Nemocnice Pelhřimov je v plusu 180 000 korun. Desetitisícový přebytek má nemocnice v Novém Městě na Moravě a stotisícový nemocnice v Jihlavě. „Jediná Nemocnice Havlíčkův Brod, která měla v průběhu roku docela velkou ztrátu, to dokázala dotáhnout podle předběžného odhadu na minus tři miliony korun,“ řekl Novotný.

Havlíčkobrodská nemocnice podle náměstka musela vracet nejvíc ze zaplacených záloh od zdravotních pojišťoven. Jedním z důvodů byla dlouhodobě uzavřená angiologie kvůli chybějícím lékařům. Angiologie v Havlíčkově Brodě už podle Novotného znovu funguje.

V roce 2018 hospodařily krajské nemocnice ve výsledku se ztrátou víc než 24 milionů korun, o rok dříve byla ztráta ještě o 12 milionů vyšší. Aktuální výsledek je tak podle Novotného dobrý. „Jsme za něj rádi,“ řekl. V předchozích letech se podle něj nemocnice dostávaly do ztráty zejména kvůli růstu osobních nákladů.

Mzdové náklady na základě vládního nařízení, případně kolektivních smluv porostou podle Novotného také letos. „Už v tuto chvíli, jak to máme spočítáno, nám zase úhrady nestačí ani na tu povinnost, což je každému 1500 korun,“ řekl Novotný. U některých krajských nemocnic podle něj 80 až 90 procent úhrad od pojišťoven padne na osobní náklady. „Bez pomoci zřizovatele tak nemocnice nemá šanci investovat do rozvoje,“ řekl Novotný.

Velkou investicí, která letos začala, je modernizace stravovacího provozu jihlavské nemocnice v hodnotě téměř 300 milionů korun. Přibližně poloviční náklady jsou odhadované na nový nemocniční informační systém, jehož dodavatele nyní kraj hledá. V letošním roce by také měla začít přístavba operačních sálů Nemocnice Třebíč. „Projektuje se i v Nemocnici Pelhřimov, což by asi byla největší investice, kterou by letos kraj rozjel,“ řekl Novotný. Nový pavilon gynekologie, porodnice s dětským oddělením a neurologií podle něj bude mít hodnotu přes půl miliardy korun.