Loňským úmrtím na meningokoka mohlo zabránit očkování

Očkování. Foto: Pixabay

Loňským úmrtím na invazivní meningokokové onemocnění mohlo zabránit očkování. Z 56 nemocných zemřeli tři lidé na nákazu séroskupinami B, C a Y, kdy je možné očkování. Informaci zveřejnil na webu Státní zdravotní ústav (SZÚ). Ministerstvo zdravotnictví hrazené očkování zvažuje, stálo by odhadem 550 milionů korun ročně.

V loňském roce zemřel na nákazu jeden dospělý mezi 45 a 54 lety, další dvě byly děti. Jedno bylo mladší 11 měsíců a jedno mezi rokem a čtyřmi lety. Závažné onemocnění propuká velmi rychle a připraví o život až 15 procent nakažených.

Trvalé následky má sedm z deseti lidí, kteří infekci přežijí. Nejzávažnějšími formami nemoci jsou meningitida nebo sepse organismu. Důsledkem mohou být amputace končetin, hluchota nebo mentální retardace. Úspěšnost léčby závisí na co nejvčasnějším podání antibiotik.

Přestože proti většině séroskupin meningokoku existuje očkování, proočkovanost populace je velmi nízká. Očkování je dobrovolné a lidé si ho musí hradit. Vakcína proti meningokoku B stojí asi 3000 korun za dávku, potřeba jsou dvě. Společná vakcína proti dalším čtyřem skupinám A, C, Y a W stojí 1800 Kč, chrání šest let. Právě vysoká cena očkování je důvodem, proč se v ČR očkuje jen řádově desetitisíce lidí ročně. V současné době na vakcínu přispívají zdravotní pojišťovny mezi 500 a 2500 korun.

Ministerstvo zdravotnictví v současné době zvažuje, že by očkování mohlo být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, náklady odhaduje asi na 550 milionů Kč ročně. Očkovat by se mohlo v šestém a třináctém měsíci života.

ČTK