Lužická nemocnice v Rumburku je v úpadku, rozhodl soud

Lužická nemocnice a poliklinika a. s.

Rumburk (Děčínsko) 12. srpna (ČTK) – Lužická nemocnice a poliklinika v Rumburku je v úpadku, rozhodl o tom dnes Krajský soud v Ústí nad Labem. Věřitelé teď mají dva měsíce na přihlášení svých pohledávek, zjistila ČTK v insolvenčním rejstříku. Město Rumburk, jediný vlastník zadlužené nemocnice, vyjednávalo s Krajskou zdravotní o převzetí péče, k dohodě ale nedošlo a představenstvo zdravotnického zařízení požádalo minulý týden soud o jmenování insolvenčního správce.

Lužická nemocnice zajišťuje péči pro 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku, od poloviny července je ale v insolvenci. Loňská ztráta zařízení dosáhla 52 milionů, na konci května už hospodaření nemocnice vykazovalo ztrátu dalších 18 milionů korun. Podle seznamu závazků navíc dluží nemocnice dalších bezmála 40 milionů korun dodavatelům a pojišťovnám. Z nichž většina byla splatná před více než třemi měsíci. Nemocnice má 230 zaměstnanců a zatím zůstává v provozu, byť je kvůli dovoleným omezený.

Krajská zdravotní byla připravena nemocnici převzít a zajistit péči za podmínky, že Rumburk uhradí ztráty z loňského a letošního roku. Město ale žádalo nejprve garance zachování péče. Žádná dohoda tak nebyla uzavřena. Podle předsedy představenstva Jiřího Nováka je Krajská zdravotní připravena o převzetí nemocnice jednat se správcem a zároveň má plán, jak zajistit péči ve Šluknovském výběžku prostřednictvím děčínské a ústecké nemocnice. „Máme připravena i lůžka,“ uvedl již dříve Novák.

ČTK