Lužická nemocnice v Rumburku se bude prodávat bez jejích dluhů

Lužická nemocnice a poliklinika a. s.

Lužická nemocnice v Rumburku se bude prodávat bez dluhů, uvedla insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová po schůzce pracovní skupiny k zajištění zdravotních služeb ve Šluknovském výběžku. V tuto chvíli se objekty nemocnice oceňují. Skupinu ustanovila loni v prosinci rada kraje, aby v ní mohli diskutovat zástupci všech subjektů, kteří se na zajištění zdravotnictví ve výběžku podílejí. Domluvili se, že je nemocnice schopna fungovat dál, může se začít jednat o jejím prodeji, řekl mluvčí kraje Martin Volf.

„Další život nemocnice bude pokračovat oddlužený,“ řekla novinářům insolvenční správkyně. Prodej nebude zároveň znamenat převod dluhů nemocnice, uvedla.

Aktuální situace v Lužické nemocnici je podle správkyně příznivá, není důvod ji ani některá oddělení zavírat. Nemocnice se ale stále potýká s tím, že jí chybí personál. Doplňují ho lékaři z Krajské zdravotní, pod niž spadá v kraji pět nemocnic. Dva lékaři z oddělení akutní interny a akutní chirurgie jsou nemocní. Čeká se na jejich návrat, aby mohla oddělení fungovat standardně.

Pracovní skupina má podle Volfa nyní za úkol informovat krajskou radu o konkrétní situaci v Lužické nemocnici a nastínit další krok, kterým bude prodej majetku i objektů nemocnice.

Ve Šluknovském výběžku je nemocnice i ve Varnsdorfu. Krajská zdravotní chce o využití této nemocnice obnovit jednání. „Nabízejí spolupráci, kterou my nechceme odmítnout,“ řekl novinářům starosta Varnsdorfu Roland Solloch. Podle něj by mohla nemocnice být prvním krokem k zajištění péče ve výběžku.

O úpadku Lužické nemocnice s poliklinikou rozhodl soud loni v srpnu. Městu, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba 200 milionů korun, se nepodařilo najít strategického partnera. Dosavadní jednání s Krajskou zdravotní zkrachovala.

ČTK