Madagaskaru nepomohl ani prezidentův elixír, nakažených přibývá

FOTO. pixabay

Počet lidí nakažených koronavirem se v africkém ostrovním státě Madagaskar za poslední měsíc zečtyřnásobil, a to navzdory údajně zázračnému elixíru s pelyňkem, který jako prevenci a lék proti covidu-19 neúnavně propaguje prezident Andry Rajoelina. Napsal o tom dnes server BBC. Bylinný čaj nazvaný CovidOrganics dostávaly v poslední době i děti ve školách, ačkoli Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že jde o netestovaný přípravek.

Madagaskar tak nyní registruje více než 13.000 lidí nakažených virem SARS-CoV-2, infekce se rozšířila s jedinou výjimkou do všech 22 regionů. Na komplikace nemoci covid-19 dosud zemřelo 162 lidí a nemocnice se v poslední době potýkají s přívalem nových pacientů.

Ačkoli se zdá, že bylinný nápoj CovidOrganics zřejmě nemá účinky, které mu výrobce připisuje, prezident jej dál veřejně propaguje. Tento měsíc se například osobně zúčastnil akce v chudinské čtvrti v metropoli, kde rozdával balíčky s rýží, cukrem a olejem doplněné i o lahve s údajně léčivým nápojem. Čelil pak kritice za to, že na jedno místo přilákal davy lidí, a zvýšil tak riziko přenosu infekce.

„Ta epidemie nevydrží, jen tudy prochází a my ji porazíme,“ řekl prezident.

WHO minulý týden informovala, že počet lidí nakažených koronavirem v Africe překročil milion. Podle odborníků jich je ale ve skutečnosti několikanásobně více, protože na tomto kontinentu s 1,3 miliardami obyvatel se nedělá dostatek testů. Nejvíce případů v Africe odhalila Jihoafrická republika – přes půl milionu, v Egyptě je případů necelých 100.000 a zhruba 50.000 pak v Nigérii.

čtk,jš