Maďarské úřady mohou dle soudu odebírat rodičům neočkované děti

Maďarský Ústavní sodu rozhodl o odebrání neočkovaných dětí

Rodičům v Maďarsku, kteří nedodrží povinnost nechat své potomky očkovat, hrozí podle rozhodnutí tamního ústavního soudu omezení rodičovských práv, případně i dočasné odebrání dětí. S odvoláním na maďarská média o tom dnes informovala agentura APA.

Ústavní soud informoval o konkrétním případu, kdy rodiče odmítali děti nechat naočkovat povinnými vakcínami, a neuposlechli ani soudní výzvu, aby se svými dětmi přišli na očkování. Úřady proto usilovaly o to, aby byly děti umístěny u pěstounů. To se jim ale nepodařilo, protože matka i s dětmi uprchla do zahraničí a i když na ni Maďarsko vydalo zatykač, stále nebyla dopadena, uvedl internetový portál ATV.hu.

Skutečnost, že nejsou děti naočkované, neohrožuje jejich zdraví ani vývoj, tvrdí rodiče, kterých se tento případ týká. Postup maďarských úřadů napadli u ústavního soudu, ten to ale odmítl. Poukázal při tom na význam povinného očkování při posilování imunity lidí vůči nakažlivým nemocem a při prevenci jejich šíření. Agentura APA připomíná, že v současnosti jsou v Maďarsku děti povinně očkovány proti deseti nemocem.