Magnetická rezonance bude v Náchodě na přelomu ledna a února

Ilustrační fotografie Náchodské nemocnice

Magnetická rezonance v krajské Oblastní nemocnici Náchod by měla začít pacientům sloužit na přelomu ledna a února příštího roku. V úterý firma Siemens pětitunový přístroj do nemocnice přivezla. Následovat budou vlastní instalace a stavební úpravy, řekla mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

Nemocnice Náchod zajišťuje péči pro spádovou oblast s více než 200.000 obyvateli a magnetická rezonance jí chybí. Pacienti z Náchodska musejí dojíždět na vyšetření do krajské nemocnice v Trutnově nebo do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Pořízení rezonance umožní zkrácení čekací doby na vyšetření, které patří v současné době mezi nejvyspělejší zobrazovací techniky,“ uvedl primář radiodiagnostického oddělení nemocnice Náchod Marek Strnad.

Dodavatele rezonance nemocnice vybrala ve třetím tendru, předchozí dvě soutěže nemocnice z různých důvodů zrušila. Přístroj dodá společnost Siemens Healthcare za 39,9 milionu korun s DPH. Součástí ceny je i 8,5 milionu korun za pozáruční servis.

Před soutěží nemocnice odhadovala hodnotu zakázky na 51 milionů korun bez DPH. Cena od Siemensu bez DPH činí 32,98 milionu korun. Na pořízení rezonance má nemocnice od kraje dotaci. Kromě firmy Siemens Healthcare se do třetího tendru přihlásila ještě společnost Philips Česká republika.

První tendr na rezonanci a stavební úpravy nemocnice vypsala v lednu 2018 a nabídky podaly firmy Philips Česká republika a Siemens Healthcare. Řízení nemocnice loni v červenci zrušila. Zdůvodnila to odlišným technickým řešením nabídek, jejichž výhodnost nešlo relevantně posoudit. Druhý tendr byl vypsán v srpnu 2018. Nemocnice jej pro nejednoznačnost zadávacích podmínek zrušila letos v lednu. I tohoto řízení se účastnily Philips a Siemens. Po úpravách zadávacích podmínek nemocnice zakázku na konci letošního března vypsala potřetí.

Pochybnosti nad výběrem dodavatele rezonance v březnu na zasedání krajského zastupitelstva vyjádřil poslanec Pavel Plzák (ANO). Nemocnice podle něj soutěž opakovala kvůli tomu, že čekala, až vyhraje „preferovaná firma“. Nemocnice Plzákovy výhrady odmítla a uvedla, že v zakázce postupovala transparentně.

ČTK