Masarykův onkologický ústav v květnu plně obnoví péči

FOTO: MOU

Masarykův onkologický ústav chce do konce května plně obnovit provoz. Kvůli koronaviru omezil hlavně mamografická vyšetření a vyšetření samoplátců, naopak minimálně škrtal operace nebo chemoterapie. Ústav na druhé straně zjistil za březen a duben více nových onkologických pacientů než za stejnou dobu loni. V nemocnici zůstanou opatření jako dezinfekce, roušky nebo měření teploty. Zatím zůstanou zakázané návštěvy.

Za březen a duben letos ústav diagnostikoval 373 nových onkologických pacientů, loni za stejnou dobu 370. V meziročním srovnání za březen a duben o 12,9 procenta klesl počet operací zhoubných nádorů na 514 a o dvě procenta počet aplikovaných chemoterapií na 3543. „Nejsou to ale čísla o 60 procent, která můžeme vidět v jiných zemích,“ řekl ředitel ústavu Marek Svoboda.

S cílem omezit v areálu pohyb velkého množství lidí ústav omezil hlavně péči o zdravé pacienty, čili například dlouhodobé kontroly lidí vyléčených z rakoviny, u některých pacientů prodloužil intervaly mezi kontrolami. O 75 procent klesla mamografická vyšetření, která obsahují screeningová vyšeření. Screening je vyšetření určité skupiny lidí za účelem odhalení chorob v časeném stadiu. Podle náměstka ústavu Igora Kisse se screening plně rozjede od 11. května, do konce května se pak rozběhne i poslední složka, kterou je onkologické preventivní vyšetření pro samoplátce.

Podle Svobody vedení ústavu sleduje situaci v zahraničí. „Restriktivní opatření, která přijaly orgány státní správy, se ukázala jako důležitá. Jestli něco může omezit šíření infekce, pak je to právě omezení shlukování osob i některé osobní ochranné pomůcky,“ zdůraznil Svoboda.

Masarykův onkologický ústav je největší onkologické pracoviště v zemi. Funguje od roku 1935. Za 85 let se areál desetinásobně rozšířil a je na ploše 16.000 metrů, má přes 250 lůžek, kolem 180 lékařů a přes 220 sester. Ročně má kolem 4000 nových pacientů, uskuteční se 10 tisíc hospitalizací a 240 tisíc ambulantních ošetření.

ČTK, jš