Městská nemocnice Ostrava koupila šest nových sanitek

Městská nemocnice Ostrava za 7,2 milionu korun koupila šest sanitek. Zdroj: Městská nemocnice Ostrava

Městská nemocnice Ostrava obnovila svůj vozový park výměnou šesti vysloužilých sanitek za stejný počet nových speciálně vybavených vozů Renault Master. Celková cena zakázky je 7,2 milionu korun. Cena jednoho vozu činí 1,2 milionu. Sanitky byly uhrazeny z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava.

„Dodavatel splnil termín zakázky, a tak jsme mohli po nezbytných administrativních krocích sanitky uvést do provozu právě dnes. V porovnání s většinou našich vozidel jsou ta nová prostornější, opatřena jednou sedačkou pro pacienty navíc, odvezou jich díky tomu více najednou. Dochází tak nejen k obnově nemocničního vozového parku, ale také k zefektivnění převozů pacientů naší nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Sanitní vozidla jsou osazena motory EcoBlue, které byly navrženy ke splnění přísných standardů emisní normy Euro 6, jsou kompletně klimatizována včetně ambulantního prostoru pro pacienty, který je u vozidel dostatečně velký a pacient tak má větší pohodlí při nástupu, výstupu i samotném transportu. Vybavena jsou dále transportními nosítky, transportním křeslem, dvojsedadlem za kabinou řidiče a sedadlem pro pacienta při vstupu bočními dveřmi. Je v nich také automatický defibrilátor, rozvod kyslíku včetně kyslíkových lahví i držák infuzí. Slouží pro přepravu pacientů z místa bydliště do zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb na území města Ostravy a přepravy do rehabilitačních ústavů na území celé České republiky.

Sanitky nejsou primárně určeny pro záchranu života pacientů, kterou provádí Zdravotnická záchranná služba MSK. Liší se nejen vybavením, ale také barvou a potiskem. Zatímco ty pro rychlou přepravu pacientů jsou žluté, nemocniční sanitky mají bílou barvu a jsou opatřeny potiskem Městské nemocnice Ostrava!!! podle jednotného vizuálního stylu města. Obměněny byly vozy z roku 2001. K předchozí obnově vozového parku došlo v letech 2016 a 2017. Dohromady má MNO 22 sanitek.

„Modernizaci nemocnice zajišťujeme nejen úpravou pavilonů a areálu, výstavbou parkovacího domu, který zahájíme v příštích týdnech, nákupem nového přístrojového vybavení, ale také obnovou vozového parku. Maximální snahou města je vytvořit v nemocnici takové prostředí a podmínky, abychom nejen výrazně zvýšili komfort pro pacienty včetně moderních sanitek na jejich přepravu, ale zároveň zaměstnancům jejich práci v nemocnici co nejvíce ulehčili a zpříjemnili,“ řekl resortní náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Nové sanitky jsou začleněny do Integrovaného záchranného systému MSK jako všechny ostatní sanitní vozy MNO. V rámci integrovaného záchranného systému Zdravotnická dopravní služba nemocnice poskytuje součinnost při provádění záchranných a likvidačních prací jako pomoc při poskytování přednemocniční neodkladné péče a pomoc při likvidaci zdravotnických následků hromadného neštěstí a dalších mimořádných událostí.

TZ