Mezník. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu má v Česku už milion lidí

Vakcína, očkování. Ilustrační foto: pixabay.

Alespoň jednu dávku vakcíny proti nemoci covid-19 zatím dostal v Česku víc než milion lidí, obě potřebné dávky má 371 235 obyvatel. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci dohromady téměř 1,38 milionu dávek, minimálně jednou dávkou bylo k pondělnímu večeru očkováno přesně 1 007 422 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Česká republika, kde žije zhruba 10,7 milionu lidí, je při srovnání podílu podaných prvních dávek v populaci v EU desátá.

Přednostně nyní dostávají vakcínu senioři, u nichž je vyšší riziko vážného průběhu nemoci a úmrtí. Očkují se také zdravotníci, záchranáři, další pracovníci kritické infrastruktury a učitelé. I jedna dávka očkování podle odborníků prokazatelně snižuje riziko těžkého průběhu, hospitalizace a smrti. Rada vlády pro zdravotní rizika dnes nerozhodla o tom, zda se má prodloužit interval mezi první a druhou dávkou očkování. K návrhu se vrátí za týden.

Při očkování proti novému typu koronaviru postupuje nejrychleji ze všech zemí Izrael, kde bylo dosud první dávkou vakcíny naočkováno téměř 5,2 milionu lidí, skoro 60 procent obyvatelstva. Ze zemí Evropské unie je na tom nejlépe malá Malta, kde alespoň první dávku vakcíny dosud dostalo 22,5 procenta obyvatel. V Česku dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 9,4 procenta obyvatel, což ji v sedmadvacítce řadí na desáté místo.

V Česku se zatím používají tři vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA), obě se podávají ve dvou dávkách. Téměř 80 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, přes 13 procent od AstraZeneky a víc než osm procent od firmy Moderna. V dubnu má dorazit očkovací látka od společnosti Johnson & Johnson, která se aplikuje jen jednou.

V pondělí zdravotníci aplikovali 33 331 dávek očkovací látky, to je zhruba o 2800 méně než ve stejný den předchozího týdne. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládá, že v tomto týdnu by mohl počet očkování stoupnout na 60 tisíc až 70 tisíc denně, na víc zatím nejsou podle něj vakcíny. Dosavadní maximum podaných dávek za jeden den činí téměř 52 tisíc.

ČTK