Miliardy korun na investice do zdravotnictví

Zdroj: Shutterstock

Z Národního plánu obnovy půjde 12,4 miliardy korun na investice do zdravotnictví. Za zhruba polovinu, 6,3 miliardy korun, vzniknou čtyři nové budovy – dvě v pražské Fakultní nemocnici (FN) Motol a další v Brně ve fakultní nemocnici v Bohunicích a Masarykově onkologickém ústavu. Stát bude muset najít v rozpočtu dvě miliardy korun na jejich spolufinancování. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na jednání sněmovního zdravotnického výboru řekl, že pražské projekty měly být ve fakultní nemocnici na Vinohradech a areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, FN Motol ale jediná měla vydaná stavební povolení. Další peníze půjdou také na prevenci rakoviny nebo digitalizaci vzdělávání lékařů. „Tak se předchozí vláda strategicky rozhodla a my v tom pokračujeme, protože moc jiných možností není,“ řekl ministr. Každou změnu, kdy by se peníze vynaložily na jiné projekty, podle něj musí schvalovat přímo Evropská komise a trvá několik měsíců. Všechny projekty přitom musí být dokončené v roce 2025.

Zásadním projektem, který propagoval i bývalý premiér Andrej Babiš, mělo být Národní onkologické centrum za 7,5 miliardy korun ve vinohradské nemocnici. Na plánovaném místě nebyly ani vypořádané pozemky, připravený nebyl ani další projekt v Bohnicích. Dva ale měli připravené v Motole. „Pokud by na to vedení Motola nekývlo, tak jsme museli vracet celý Národní plán obnovy,“ dodal ministr. Pro všechna ministerstva jde o více než 200 miliard korun.

Vydání povolení v současné době podle ředitele FN Motol Miloslava Ludvíka trvá zhruba pět let. Nemocnice tak použije svůj připravený projekt samostatné budovy onkologie pro dospělé na pozemku na jihu areálu poblíž Nemocnice Na Homolce. „Realizujeme to, co bychom stejně museli, tedy opravu a výstavbu nové onkologické budovy v Motole,“ řekl ministr. Nový objekt bude stát 3,7 miliardy korun, dalších 1,3 miliardy Kč přidá stát na uhrazení DPH, kterou nelze z evropských peněz platit.

Investorem simulačního centra pro výuku intenzivní medicíny, které ČR v Národním plánu obnovy také slíbila vybudovat, měl být Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Podle Válka ale IPVZ nemá ani investiční oddělení. Projekt proto ministerstvo přesunulo do Motola, částku snížilo na 565 milionů Kč a část peněz využije na podporu simulační výuky na dalších lékařských fakultách. Nemocnice projekt původně plánovala pro oddělení mikrobiologie a patologie.

Masarykův onkologický ústav v Brně vybuduje za 800 milionů Kč Centrum onkologické prevence a infrastruktury pro inovativní a podpůrnou péči. Dostaví jednu ze svých budov a částečně využije novou, kterou koupil. Do ní pak podle ředitele Marka Svobody přestěhuje ambulantní péči o osoby, které podstupují preventivní vyšetření. Kapacity současného centra se tak podle něj navýší zhruba o pětinu, počítá se v edukačním centrem pro pacienty i místem pro vzdělávání studentů medicíny.

Dalším podpořeným projektem je rozšíření stávajících kapacit brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) za 1,28 miliardy korun. Podle výzvy ale má vést k větší dostupnosti léčby nemocí srdce a cév a transplantací na jihu Moravy. Centrum podle ní ve svých stávajících prostorech nemá kapacity odpovídají potřebě pacientů. „Stavba se přesunuje z Fakultní nemocnice u svaté Anny do Fakultní nemocnice Bohunice. Částka byla nedostatečná, navýšil jsem ji asi o 400 milionů Kč, i tak se na tom nemocnice bude muset zásadně podílet,“ řekl Válek.

Peníze z Národního plánu obnovy ministerstvo využije také na digitalizaci systému postgraduálního vzdělávání lékařů a další rozvoj onkologických preventivních programů včetně propagační kampaně. Lékařské fakulty se budou moci hlásit o peníze na rozvoj svých simulačních center a poskytovatelé následné péče na rehabilitaci pacientů po kritických stavech.